ANDRZEJ NIEDOBA

Kolejny z artystów, którego prace zobaczyć można na aktualnej wystawie czasowej  „Powrót do raju. Spotkanie” – Andrzej Niedoba- urodził się w 1960 roku w Siemianowicach Śląskich. Studiował na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego (dyplom w 1984 r.). W latach 1984-1989 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Juliusza Joniaka, uzyskał dyplom w 1989 r. Uprawia malarstwo, rzeźbę w drewnie i fotografię. Dzięki znajomości z wybitnym kolekcjonerem sztuki ludowej i „art brut” Leszkiem Macakiem, zainteresował się sztuką ludową  i twórczością artystów nieprofesjonalnych. Sam jest również kolekcjonerem. Artysta powiada, że „prowadzi twórczy dialog ze swoimi zbiorami a artyści ludowi czy tzw. naiwni wyzwalają w nim swoistą energię twórczą”.

Andrzej Niedoba wystawiał swoje prace na 16 wystawach indywidualnych w kraju, m.in. w Krakowie, Cieszynie, Rzeszowie, Ustroniu, Oświęcimiu, Olkuszu oraz w Vellmar w Niemczech. Brał udział w niemal 80 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą m.in. w Warszawie, Szczecinie, Wrocławiu, Krakowie, Rzeszowie,  Bielsku Białej, Ostrowcu Świętokrzyskim, Jeleniej Górze, a także Pradze, Bielefeld i Paryżu.

 

Prace Andrzeja Niedoby zobaczyć można na wystawie czasowej „Powrót do raju. Spotkanie” do końca wakacji. Serdecznie zapraszamy!

Skip to content