Nie żyje profesor Marian Pokropek

13 stycznia zmarł Marian Pokropek. Był etnografem i niekwestionowanym autorytetem w zakresie ludowej kultury materialnej Polski i Słowiańszczyzny. Przez wiele lat pracował jako nauczyciel akademicki, podjął się pracy naukowej, uzyskując kolejno stopnie doktora, doktora habilitowanego i w końcu tytuł profesora. Pełnił funkcję kierownika Zakładu Etnografii Polskiej i Słowiańszczyzny w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej UW.

W czasie badań terenowych zgromadził ogromną kolekcję polskiej sztuki ludowej, którą umieścił w stworzonym przez siebie prywatnym Muzeum Polskiej Sztuki Ludowej w Otrębusach pod Warszawą.

Był laureatem Nagrody „Za zasługi dla kultury ludowej” im. Oskara Kolberga. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.