Niedziela Palmowa

Wielkimi krokami zbliża się Niedziela Palmowa, zwana również kwietną, która otwiera cykl obrzędów wielkanocnych. Jej głównym aktem obrzędowym jest liturgia, podczas której święci się przygotowane wcześniej palmy. Więcej o obrzędowości tego dnia oraz innych zwyczajach wielkanocnych na Podkarpaciu można się dowiedzieć ze specjalnie przygotowanego dla Państwa internetowego przewodnika: Niedziela Palmowa – Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie

Na wystawie stałej „Na co dzień i od święta” prezentowany obecnie jest obraz pt. „Niedziela Palmowa” autorstwa Agnieszki Ciury, którego tematyka nawiązuje do obrzędów przygotowywania oraz święcenia palm wielkanocnych. Głównym atrybutem na obrazie jest tradycyjna palma wielkanocna składająca się z bazi, bukszpanu i traw, związanych ze sobą ściśle lnianym sznurkiem. Postać kobieca dekoruje ją dodatkowo bordową wstążką, odwołując się w ten sposób do współczesnego zdobnictwa stopniowo wypierającego to tradycyjne. Jej ubranie nawiązuje do stroju ludowego i jest jego współczesną interpretacją inspirowaną poszczególnymi elementami z przeszłości. Widać to choćby na białej koszuli, która jest ozdobiona niebiesko-czerwonymi haftami zaczerpniętymi z wzorów rzeszowskich.