122 rocznica urodzin Franciszka Kotuli

Już w najbliższą sobotę 26 marca obchodzić będziemy 122 rocznicę urodzin patrona naszego Muzeum. Franciszek Kotula był  pedagogiem, muzeologiem i kolekcjonerem, etnografem oraz wieloletnim Dyrektorem Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Jego dokonania zawodowe i naukowe dziś stanowią bezcenny materiał badawczy. Ich autor doceniany był jednak równie mocno przez jemu współczesnych. Poniżej fragment artykułu opublikowanego w czasopiśmie „Życie i zdrowie” w kwietniu 1977 r.

„Niełatwo być kronikarzem przemijających wierzeń, praktyk, obrzędów. Te najciekawsze, bo dawno zapomniane, można odgrzebać i wskrzesić jedynie w rozmowach z najstarszymi mieszkańcami wsi. Ile ścieżek trzeba wydeptać, do ilu domów wstąpić, ile przemierzyć kilometrów, aby odrestaurować obraz „jak to dawniej bywało”. Potrzeba na to przygotowania zawodowego. Ale przede wszystkim poświęcenia i pasji, zafascynowania urokiem ludowych tradycji.

Takim właśnie badaczem jest Franciszek Kotula. Urodzony w podrzeszowskim Głogowie i wychowany według wioskowej tradycji. Od kilkudziesięciu lat zajmuje się kultura ludową swego regionu. Jest równocześnie jej wytworem, jej świadomym badaczem. Jest rzetelnym dokumentalistą różnorodnych przejawów życia wiejskiego. Porównując świat swej młodości i młodości informatorów ze stanem współczesnym, wyznacza kierunki przemian kultury ludowej. Jest autorem licznych i bardzo cennych publikacji.”

Aby poznać różne oblicza Franciszka Kotuli zachęcamy do zapoznania się z „Alfabetem Kotuli”, gdzie każda litera kieruje do jakiejś jego cechy osobowości lub aktywności: ALFABET KOTULI – Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie

 

 

Skip to content