Solniczka ze Szczawna Zdroju

Wraz z rozpoczęciem roku 2022 zbiory naszego Muzeum powiększyły się o ok. 170 eksponatów pochodzących z kolekcji pani Krystyny Nowak. Są to głównie wyroby fajansowe pochodzące z wytwórni w Kole i Włocławku. Jednak w skład kolekcji wchodzi również ceramika z innych zakładów, a jednym z nich jest solniczka marki „Cermol”.

Jest to przedsiębiorstwo powstałe w Szczawnie Zdroju (Dolny Śląsk) w 1958 r. i od tamtej pory działa jako firma rodzinna. Zajmuje się produkcją wyrobów ceramicznych wykonywanych z surowców produkowanych w okolicznych zakładach.

Wyroby ceramiczne zdobione są kalką ceramiczną, oraz ręcznie malowane przez wysoko wykwalifikowanych pracowników, a następnie wypalane w temperaturze 1250 C. Do zdobienia stosowane są farby ceramiczne podszkliwne rozcieńczane wodą. Zakład produkuje galanterię ceramiczną, talerze, cukiernice, czajniki, maselnice, solniczki, wazony, świeczniki, serwetniki, deski, pojemniki do cukru, soli, mąki, kaszy, ryżu oraz kubki do picia wód mineralnych tzw. pijałki.

Warto podkreślić, że firma ta funkcjonuje do dziś (wiele z zakładów fajansu upadało w latach 90. XX w.) wykonując również projekty na zamówienie. Co ciekawe wyroby marki „Cermol” spotkać można w rzeszowskich sklepach „Społem”.

Skip to content