Podkarpaccy laureaci 46 edycji Nagrody im. Oskara Kolberga

Instytut Muzyki i Tańca ogłosił laureatów 46 edycji Nagrody im. Oskara Kolberga. Z naszego regionu wyróżnieni zostali Henryk Marszał (kategoria I dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego) oraz Jolanta Danak-Gajda (kategoria IV dla badaczy, naukowców i animatorów).

 

Henryk Marszał (ur. 1937 r.) jest przedstawicielem najstarszego pokolenia wiejskich muzykantów na terenie Podkarpacia. Jest uczniem muzykantów Pawła Gawła i Stanisława Dziubka. Wraz z bratem i kuzynem założył zespół Marszały z Przewrotnego.  Urodzony i mieszkający na podrzeszowskiej wsi, czerpiąc z doświadczenia i dorobku starszego pokolenia w swym repertuarze zawarł przede wszystkim folklor reprezentatywny dla grup etnograficznych Rzeszowiaków i Lasowiaków. Od 1991 roku pełni funkcję kierownika  artystycznego kapeli Przewrotniacy. Jako skrzypek i trębacz skupia również wokół siebie młode pokolenie uczniów, którym przekazuje zamiłowanie do muzyki, folkloru i tradycji regionu. Oprócz niewątpliwego kunsztu muzycznego, posiada także bogatą wiedzę w zakresie regionalnej kultury ludowej. Jego umiejętności i oddanie tradycji potwierdzają liczne nagrody w prestiżowych konkursach, m.in. w Kazimierzu Dolnym (lata: 2001, 2006) oraz w Bukowinie Tatrzańskiej (lata: 2016, 2017, 2018) oraz odznaczenie przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi (2004 r.).

Henryk Marszał, muzyk ludowy - zdjęcie

Więcej o muzyku dowiedzieć można się z filmu produkcji Stowarzyszenia „Gdzieś Tu”, w którym Henryk Marszał opowiada o swojej drodze artystycznej: https://www.youtube.com/watch?v=oGfBatm0pWM

Jolanta Danak-Gajda jest etnografem, muzykologiem, autorką artykułów i wydawnictw płytowych z muzyką ludową, jurorką konkursów folklorystycznych, ale przede wszystkim znana jest jako dziennikarka Polskiego Radia Rzeszów, z którym współpracuje od 35 lat. Realizuje audycję Na ludową nutę oraz Plebiscyt kapel ludowych. Jest autorką reportaży (z których wiele zostało nagrodzonych). Od wielu lat współpracuje również z naszym Muzeum.

Nagroda im. Oskara Kolberga jest najważniejszym i najstarszym odznaczeniem w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce ustanowionym w 1974 r. Polski etnograf, folklorysta i kompozytor- Oskar Kolberg jest jej patronem. Organizatorem konkursu jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Gala wręczenia nagród im. Oskara Kolberga odbędzie się 1 lipca na Zamku Królewskim w Warszawie. Konkurs i gala organizowane są przez Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i jego oddziałem – Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.

Poniżej: J. Danak-Gajda podczas spotkania podsumowującego projekt Kolberg 2014 Muzyczny Folklor Podkarpacia Badania terenowe. (zrealizowany przez Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie).

Skip to content