„Wzór Podkarpacki”

27 listopada przez Fundację Rzeszowską została uruchomiona strona wzorpodkarpacki.pl, na której będzie można zapoznać się z różnorodnymi wzorami pochodzącymi z przedmiotów dawniej używanych w naszym regionie.

25 sierpnia 2020 r. Zarząd Województwa Podkarpackiego powierzył Fundacji Rzeszowskiej zadanie pod nazwą „Wzór Podkarpacki”. Jego celem jest identyfikacja, popularyzacja oraz interpretacja zróżnicowanego dziedzictwa kulturowego Podkarpacia. Członkowie Fundacji nawiązali współpracę z Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli w Rzeszowie oraz Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli oraz Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy.

Efektem współdziałania muzeów z Fundacją Rzeszowską ma być baza 50 dawnych wzorów charakterystycznych dla obszaru województwa Podkarpackiego. Motywy mają zostać opracowane w formie cyfrowych archiwaliów – zdigitalizowanych w technologii 2D plików wektorowych z graficzną transpozycją wzorów oraz opisanych przez etnografów i historyków sztuki. W takiej postaci będą one dostępne na stronie internetowej wzorpodkarpacki.pl, której inauguracja planowana jest na 27 listopada 2020 r.

Opracowaliśmy dziesięć eksponatów ze zbiorów Muzeum: sukmanę z Trzebowniska, dwie zapaski ze Staromieścia, oblamówkę i czepiec do stroju rzeszowskiego, chustkę czepcową z Trzciany, rańtuchy z Palikówki, Łukawca i Markowej oraz gorset z Grodziska.

Projekt zakłada to, że baza Podkarpackiego Wzoru ma się z czasem poszerzać. Jesteśmy przekonani, że bierzemy udział w przedsięwzięciu, które (jak powiedział Paweł Kraus, kurator projektu) spopularyzuje i udostępni wzornictwo ludowe regionu na tyle, aby na powrót stało się ono źródłem inspiracji dla współczesnych projektantów, twórców i artystów.

Inicjatywa „Wzór Podkarpacki” jest dofinansowana ze środków Województwa Podkarpackiego w ramach konkursu „Mecenat kultury” 2020.

Więcej informacje znajduje się na stronach: www.rzeszowska.org.plwww.facebook.com/fundacjarzeszowska/, oraz www.wzorpdkarpacki.pl

Zapraszamy!