Makatki na dzień dziecka

Przedstawiany na makatkach obraz składał się najczęściej z dwóch elementów: wątku zasadniczego, czyli syntetycznie i schematycznie  potraktowanego wizerunku, oraz korespondującego z nim napisu. Do najczęściej zamieszczanych na nich motywów przewodnich należały te sławiące dom, czystość i rodzinny spokój. Ulubionymi były wątki miłosne, nie brakowało  inspiracji religijnych i motywów etnicznych. Makatki często przedstawiały postacie dzieci, zwierzęta, martwe natury, były także ilustracjami do znanych bajek. Motyw był tak skomponowany i dobrany, że od razu był rozpoznawalny. Najczęściej pojawiał się Czerwony kapturek, Kopciuszek, Jaś i Małgosia lub pomagające ludziom Krasnoludki.

Na wystawie „Sentencje i gadki z kuchennej makatki” zostały pokazane makatki z Bułgarii, Czech, Holandii, Niemiec, Polski, Słowacji, Szwecji, Ukrainy i Węgier. Pochodzą one z kolekcji Elżbiety i Piotra Branekovych. Są wśród nich i takie, na których dziecko jest głównym bohaterem, ale i takie, które dzieci szczególnie mogą się spodobać.

Zapraszamy na wystawę, którą będzie można oglądać do połowy września!