Fujarki Wierzbowe. Etnoilustracja – kolorowanka

Człowiek już przed wiekami zwrócił uwagę na to, że pewne przedmioty z jego otoczenia wydają dźwięki. Spostrzeżenia te początkowo były dziełem przypadku, ale potem ludzie zaczęli wytwarzać proste instrumenty w celu przekazywania sobie sygnałów, a z czasem – odprawiania magicznych rytuałów związanych z cyklem agrarno-wegetacyjnym. Stąd część dawnych, wiejskich obrzędów wiosennych miało charakter pasterski i odwoływało się waśnie do cyklu rolnego.
Ponadto marzec byt miesiącem przygotowań do rozpoczęcia prac polowych, stąd też szczególnie wtedy starano się zapewnić sobie przychylność natury.
Bardzo dużą rolę odgrywały tutaj obyczaje pasterskie, związane z grą na aerofonach. Aerofony to bardzo proste instrumenty takie jak fujarki, piszczałki i pierdziele. Wykonywano je wiosną podczas pierwszych prac pasterskich, najczęściej z gałęzi wierzbowych. Wydawane dźwięki miały odwzorowywać odgłosy budzącej się do życia przyrody. Dawniej ludzie wierzyli, że dzięki takiej grze pomagają naturze narodzić się w pełni na nowo. Aerofony to instrumenty proste w wykonaniu. Niektórzy najstarsi seniorzy w regionie Podkarpacia aż do dziś pamiętają jak je wykonać.

Pobierz Kolorowankę klikając na obrazek, wdrukuj i pokoloruj:

 

„Fujarki wierzbowe”, scena z cyklu „Etnoilustracje podkarpackie”, autorzy: Monika Michaluk (koncepcja, narracja, design), Michał Stachowiak (opracowanie graficzne i ilustracyjne).
Projekt powstał we współpracy z Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli w Rzeszowie, w ramach  projektu wspieranego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt. Tradycje wielkanocne Podkarpacia. Badania terenowe.

 

Skip to content