„Sentencje i gadki z kuchennej makatki”-wernisaż wystawy 13.02.2020

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy „Sentencje i gadki z kuchennej makatki”, który odbędzie się w
Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli w Rzeszowie, ul. Rynek 6
13 lutego o godzinie 17.00

Na wystawie prezentujemy eksponaty ze zbiorów Elżbiety i Piotra Branekovych pochodzące nie tylko z Polski, ale również Węgier, Słowacji, Szwecji, Czech, Bułgarii oraz Niemiec. Wśród nich obejrzeć można przede wszystkim piękne makatki, które dawniej zdobiły kuchenne ściany, pełniąc funkcję schematycznego, obrazkowego leksykonu, który kreował wartości uważane za najważniejsze w życiu człowieka. Jego ideą było wskazanie wzorców do naśladowania dotyczących zarówno codziennego postępowania, jak i współżycia w rodzinie. Nie zabraknie tu także, innych przedmiotów dekoracyjnych takich jak: ręczniki, kieszonki do przechowywania drobnych przedmiotów i tzw. ząbki przypinane do półek.

Wystawa dostępna będzie do 30 września 2020 roku

Zapraszamy !