Egzotyczne szopki ze zbiorów Muzeum Jezuitów w Starej Wsi

Na wystawie „Szopka betlejemska” prezentujemy blisko 40 szopek przywiezionych z misji w Peru, Meksyku, Zambii, Madagaskaru, Tanzanii, Australii, USA i innych zakątków świata.

 

Muzeum Jezuitów, z którego pochodzą prezentowane na wystawie obiekty, usytuowane jest w późnobarokowym Sanktuarium Maryjnym w Starej Wsi i stanowi jedno z najchętniej odwiedzanych muzeów na Podkarpaciu. Wśród kolekcji  4.000 eksponatów, których trzon stanowią zbiory sztuki religijnej okresu od XVI do XX w., można zobaczyć najstarszą datowaną kopię cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej (ukazującą go takim jakim był za czasów króla Zygmunta III Wazy), bogaty zbiór szat liturgicznych, jak również unikatowe pamiątki związane ze świętymi i wielkimi postaciami Kościoła. Wyjątkowego wzruszenia dostarczają liczne pamiątki związane z osobą papieża Jana Pawła II (1978-2005), pośród których wyróżnia się jego ornat z kaplicy pałacowej w Watykanie.

Szczególnym jednak zainteresowaniem cieszą się egzotyczne zbiory misyjne, jak i ulubiona przez dzieci całoroczna, unikatowa w skali kraju ekspozycja ponad 100 szopek bożonarodzeniowych pochodzących z całego niemal świata. Starowiejska kolekcja tworzona jest od 2005 r., głównie dzięki misjonarzom pracującym na sześciu kontynentach, ale również dzięki osobom prywatnym i staraniom kustoszy.

 

Serdecznie zapraszamy- wystawa czynna będzie jedynie do 2 lutego!

 

Skip to content