„ETNOSPLOTY – od źródeł do inspiracji”

8 września 2019, Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie, Rynek 6

Program:

godz. 12:00 – 15:00 Prelekcja oraz warsztaty hafciarskie „Wzornik rzeszowski” 
godz. 16:00  – 18:00  Tkaniny w Polsce – splotem przez historię

W dniu 8 września w siedzibie Muzeum Etnograficznego zaplanowano warsztaty hafciarskie prowadzone przez P. Bartłomieja Jankiewicza, na podstawie autorskiego projektu pt. „Wzornik rzeszowski” opartego na muzealnej kolekcji stroju, prezentowanego na wystawie stałej pt. „Na co dzień i od święta”. P. Bartłomiej Jankiewicz jest autorem teczek haftów kaszubskich, które zawierają opis technik hafciarskich wraz z planszami wzorów (do kopiowania na płótno). Prowadzi warsztaty rękodzielnicze. W tym dniu zaprezentowane zostaną również wytypowane eksponaty muzealne oraz współcześnie wykonane prace inspirowane rzeszowskim haftem czerwono-niebieskim. Uczestnicy wydarzenia będą mogli zobaczyć eksponaty, przymierzyć zrekonstruowane stroje rzeszowskie oraz dopasować i przeglądnąć się w 8 jego odmianach regionalnych w wirtualnym lustrze. Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach haftu rzeszowskiego. W tym dniu zaplanowano również prezentację multimedialną „Tkaniny w Polsce – splotem przez historię” z omówieniem zagadnień związanych z historią tkactwa na ziemiach polskich oraz historią powstawania tkanin charakterystycznych dla polskich regionów, a także pokaz tkania na krośnie.

15 września 2019, Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie, Rynek 6

Program:

godz. 14:00  – spotkanie autorskie z Moniką Michaluk

godz. 16:00 – warsztaty towarzyszące wystawie „Etnoilustracje”

W dniu 15 września spotkanie z autorką książki pt. „Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach”, która opowiada o źródłach polskiej tradycji. Wydawcą książki jest Albus, a współautorami W. Przewoźny i M. Stachowiak. Jest to nie tylko książka, ale również ciekawy projekt edukacyjny oparty na interesującym połączeniu – splocie nowoczesnych środków wyrazu, wzornictwa ludowego, wiedzy eksperckiej i świetnie opracowanych motywach opowieści. To opowiastki, które skłonią najmłodszych i najstarszych do wspólnych rozmów – tak ważnych dla podtrzymania tradycji, również rodzinnej. Książka ukazuje dawną koncepcję czasu i powiązany z nim, cały roczny cykl obrzędowy, odsłania źródła i niekomercyjne aspekty polskich świąt, a także pokazuje jak wyglądało życie i rzemiosło na dawnej wsi. Dla uczestników spotkania zaplanowano również warsztaty międzypokoleniowe prowadzone przez autorkę książki. Spotkanie ma związek z wystawą planszową pt.: „Etnoilustracje”, która będzie prezentowana w Muzeum Etnograficznym, w Rzeszowie w okresie wrzesień-październik 2019 r.

„Etnoilustracje” to wystawa prezentująca barwne narracje wizualne będące wynikiem współpracy Moniki Michaluk i Michała Stachowiaka. Prace utrzymane są w estetyce etnodizajnu i odwołują się w bezpośredni sposób do źródeł etnograficznych, obiektów, a także opowieści konkretnych osób. Podczas wystawy zostaną odsłonięte również Etnoilustracje podkarpackie – motywy, które właśnie dołączyły do cyklu. Nowe sceny zostały wypracowane wspólnie z badaczami muzeum, a opierają się na kanwie materiałów archiwalnych i  wywiadów z najstarszymi mieszkańcami ziemi rzeszowskiej. Oprócz Etnoilustracji zaprezentujemy także najnowsze obiekty etnograficzne, pozyskane przez muzeum w ramach projektu pt. Tradycje wielkanocne Podkarpacia. Badania terenowe, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Skip to content