Cuda, pasje i nowinki. Druki ulotne z kolekcji Franciszka Kotuli

16 czerwca 2019, GODZ. 17. Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie.

Franciszek Kotula był badaczem i kolekcjonerem wszechstronnym. „Wkrótce po I wojnie światowej zaczął gromadzić różnego typu dokumenty lokalnej kultury, zbierał po prostu, co intuicyjnie uznał za warte przechowania: przedmioty gospodarskie, które wyszły z użycia, zarzucone gdzieś po chałupach podarte druczki, stare obrazki i pocztówki…” (Cz. Hernas, wstęp do Znaków Przeszłości). Pośród licznych, gromadzonych przez niego latami obiektów znajduje się zbiór ponad 300 druków odpustowych z pieśniami, pochodzących „z terenu”.

W trakcie spotkania z Natalią i Piotrem Wawrzkiewiczami można będzie usłyszeć o zjawisku druków ulotnych z pieśniami oraz dowiedzieć się o wyjątkowości kolekcji znajdującej się w zasobach Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie na tle innych, podobnych zbiorów w Polsce.

Natalia i Piotr Wawrzkiewiczowie zajmują się tematyką druków ulotnych z pieśniami. Od 2016 roku prowadzą autorski projekt kwerendy w rozproszonych zbiorach muzeów, archiwów i bibliotek w celu opracowania katalogu druków ulotnych, które od połowy XIX wieku wpływały na repertuar śpiewaczy mieszkańców polskich wsi i miasteczek południowej Polski. Miłośnicy muzyki tradycyjnej i tańca; pieśni zapisane w drukach wykonują z akompaniamentem liry korbowej. W 2019 r. Piotr Wawrzkiewicz został stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Skip to content