MUZYCZNE PODKARPACIE. Badania terenowe.

W dniu 17 listopada br., o godz. 12.00, Dyrekcja i Pracownicy Muzeum w Rzeszowie zapraszają na spotkanie podsumowujące realizację projektu „MUZYCZNE PODKARPACIE. BADANIA TERENOWE”, które odbędzie się w sali Bohemy przy ul. Okrzei 7 w Rzeszowie (budynek WDK).
.
Nicią przewodnią spotkania będzie problematyka orkiestr i ich udziału w kulturze muzycznej Podkarpacia. W spotkaniu udział wezmą muzykolodzy, przedstawiciele świata nauki – prof. Zbigniew PRZEREMBSKI (Uniw. Wrocławski) i dr Jacek JACKOWSKI (IS PAN w WARSZAWIE) oaz specjaliści w dziedzinie orkiestr dętych – kpt. Tadeusz DOBROWOLSKI (były kapelmistrz WOP w Przemyślu. Swoją obecność zapowiedział także i kpt. Stefan Żuk (były tamburmajor i kapelmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej WOP oraz Orkiestry Straży Granicznej w Nowym Sączu) – Wykładowcy Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów w Nowym Sączu.
.
Dyskusję nad problematyką orkiestr i ich roli we współczesnej rzeczywistości społecznej poprzedzi występ orkiestry dętej.
.
O godz. 17.00 w budynku Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie, odbędzie się otwarcie wystawy pt. „BIJCIE W KOTŁY, W TRĄBY GRAJCIE…” poświęconej działalności orkiestr dętych. Na wystawie zaprezentowane będą m.in. pamiątki-eksponaty po kapelmistrzu i animatorze kulturalnym – Józefie STRZĘPKU z Tułkowic (1889-1967), które pozyskane zostały w ramach realizowanego projektu „Muzyczne Podkarpacie. Badania terenowe”.
.
SARDECZNIE ZAPRASZAMY
Wstęp wolny
.
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTERSTWA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO.

 

Skip to content