21 maja- dzień św. Nepomucena

W związku ze zbliżającym się wspomnieniem św. Jana Nepomucena (21 maja), chcielibyśmy pokazać Państwu rzeźbę znajdującą się w zbiorach Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli w Rzeszowie, która przedstawia tego świętego.

Rzeźba wykonana jest w drewnie, polichromowana, niewielkich rozmiarów (29 cm wysokości). Figurka przedstawia św. Jana Nepomucena ubranego w czarną sięgającą ziemi sutannę, która układa się w fałdy. Jego odzienie wierzchnie stanowi biała komża ozdobiona haftem i zarzucona na ramiona brązowa peleryna z kołnierzem. Na głowie ma czarny biret. Długie włosy, broda i wąsy są czarne. Święty ma wyraźnie zaznaczone oczy, nos i usta. W prawej rece trzyma gałązkę palmową, w lewej krzyż.

W zbiorach naszego Muzeum rzeźba znajduje się od 1979 roku, kiedy to została zakupiona od jej autora Stefana Rogosza pochodzącego z Domaradza.