„Historie piękne i tragiczne”

Wystawa czynna tylko 20.09.2015 r.

wystawa pamiątek kultury szlacheckiej

 

W ramach obchodów tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzctwa przebiegajacej pod hasłem „utracone dziedzictwo”, Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie Oddział Muzeum Okregowego w Rzeszowie odbyło się spotkanie poświęcone kulturze ziemiańskiej.

Goścmi spotkania byli potomkowie dawnych wlascieli ziemskich z okolic Rzeszowa; prof. Kazimierz Starowieyski, dr Maciej Szaszkiewicz.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa pamiątek kultury szlacheckiej, która zgodnie z założeniem powstała dzięki zaangażowaniu osób prywatnych.
Wśród eksponatów można było zobaczyć m.in. odblaśnicę z dworu w Komborni z XVIII wieku, fragment posadzki z dworu w Falejówce k. Sanoka, bogato zdobioną szkatułke na drobiazgi z dworu Starowieyskich w Bratkówce (znaleziona na terenie wsi), korespondencję i dokument parcelacyjny, drobne pamiątki z majątku Skowronówka k. Zagórza i inne.

Ponadto wśród cenniejszych eksponatów mozna było zobaczyć fragment serwisu obiadowego z manufaktury miśnieńskiej oraz XVIII-wieczną obudowę zegara (drwno złocone) z dworu w Targowiskach k. Krosna. Duże zainteresowanie zwiedxzających wzbudzały pamiątki z wyprawy ślubnej Marii i Joachima Jarochowskich – ostatnich właścicieli Babicy – udostępnione przez wnuka Macieja Szaszkiewicza oraz pamiatki po rodzinie Mycielskich z Wiśniowej.

Kurator wystawy: Emilia Jakubiec-Lis

 

Skip to content