Wystawa „ZABYTKI NA KARPACKICH BEZDROŻACH”

18 września (niedziela) 

godz. 14:00

zapraszamy na otwarcie wystawy „ZABYTKI NA KARPACKICH BEZDROŻACH”

Fotografie Barbary Tondos i Jerzego Tura

 

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszamy do Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli w Rzeszowie  na dwie prezentacje związane z dokumentacją i ochroną zabytków.

Katarzyna Tur –Marciszuk w wystąpieniu pt. „Baśka i Tur” przypomni postacie dr Barbary Tondos i Jerzego Tura – przedstawicieli środowiska konserwatorów zabytków, których wieloletnia działalność w okresie Polski Ludowej, przyczyniła się do uratowania od zagłady wielu obiektów architektury sakralnej, licznych zabytków ruchomych,  a także powstaniuskansenów i muzeów na Podkarpaciu. Środowiska, które przez kilkadziesiąt lat prowadziło systematyczną inwentaryzację zabytków w Polsce południowo-wschodniej.

Andrzej Żygadło zaprezentuje działalność młodszego pokolenia w prezentacji pt. „Świątynia na nowo odkryta. Prezentacja wyników badań prowadzonych w ramach obozów inwentaryzacyjno-badawczych przy cerkwi w Leżachowie”. Spotkanie będzie jednocześnie wernisażem wystawy  zatytułowanej „Zabytki na karpackich bezdrożach”, na której została zaprezentowana część bogatego zbioru negatywów i odbitek fotograficznych wykonanych w trakcie wieloletnich prac inwentaryzatorskich prowadzonych przez Barbarę Tondos i Jerzego Tura.

Skip to content