„Kolbergowskie pejzaże z Beskidów” koncert Julii Doszny i Antoniego Pilcha

Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli, Rynek 6 w Rzeszowie

zaprasza na koncert

„KOLBERGOWSKIE PEJZAŻE Z BESKIDÓW”

18 września (niedziela) 

godz. 17:00

w koncercie wystąpią: 

Julia Doszna – śpiew

Antoni Pilch – lutnia

WSTĘP WOLNY

 

Staramy się, by koncerty dawały dużo dobrych wrażeń i zaskakiwały słuchaczy. Wciąż szukamy, odgrzebujemy stare, niezwykłe pieśni, które niejednokrotnie przez długi czas i dla nas pozostają tajemnicą. Ta praca jest niezwykle inspirująca, ale koncerty są potrzebne choćby po to, by dzielić się naszymi zachwyceniami, wrażliwością i miłością do dźwięków i słów. Śpiewając, oddajemy się emocjom, które mogły towarzyszyć pieśniom. W ten sposób nawiązujemy duchowy kontakt z tymi ludźmi, którzy te pieśni śpiewali i przez lata przekazywali z pokolenia na pokolenie.

– Śpiewamy, bo śpiew jest we wszystkim, co żyje: w kwiatach i ptakach, w cieple słońca i chłodzie kropel deszczu, w potoku stromo spadającym i nawet w ciszy przydrożnego kamienia ukryte jest tajemne jego brzmienie – mówi Julia Doszna. – Śpiew jest modlitwą, rodzajem prośby ludzkiego stworzenia do Stwórcy – dodaje Antoni Pilch. Pieśń jest jak Biblia. Można z nią żyć całe życie i wciąż coś nowego nam opowie. Im dłużej się w nią wgłębiamy, tym więcej treści nam dostarcza„.

Program  „Kolbergowskie pejzaże z Beskidów”, wskazuje na źródło inspiracji jakim są zbiory (Sanockie Krośnieńskie) Oskara Kolberga – chyba najbardziej znanego i zasłużonego badacza polskiej kultury ludowej. Koncert składający się ze starych łemkowskich i polskich pieśni Antoni Pilch wzbogaca opowieścią o Łemkach, ich dziejach, kulturze i związkach z kulturą polską oraz o lutni jako instrumencie o niezwykle barwnej i długiej historii.

Skip to content