„Jan Kaznecki – Malarz czystego serca”.

Wystawa czynna od 10 czerwca do 11 września 2016

„Jan Kaznecki – Malarz czystego serca”.

10 czerwca 2016 przypada 100 rocznica urodzin Jana Kazneckiego, nazywanego „rzeszowskim Nikiforem”. Z tej okazji została przygotowana wystawa prac artysty,  pt. „Jan Kaznecki – Malarz czystego serca”. Urodzony w Rzeszowie, życiem i twórczością związał się z miastem. Od 14 roku życia zaczął rysować i malować. Jako żołnierz podczas II wojny światowej uczestniczył w kampanii wrześniowej. Po wojnie pracował jako portier i kościelny. Członek Klubu Plastyka Amatora przy Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, brał udział w wielu plenerach i przeglądach twórczości nieprofesjonalnej. Jego prace prezentowane były na wystawach ogólnopolskich m.in. na  wystawie twórczości amatorskiej „Inni” w 1965 roku w warszawskiej Zachęcie. Uczestniczył również w I edycji Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Teofila Ociepki w Bydgoszczy. Prace Jana Kazneckiego wystawiano w Rzeszowie, Krakowie, Szczecinie oraz Rzymie, Stuttgarcie i Norymberdze.

„Mistrz Jan” należy do kategorii artystów samouków, których malarstwo zaliczane jest do nurtu twórczości „naiwnej”. Wartość jego sztuki wynika z odrębnej i niepowtarzalnej wizji plastycznej, wolnej od naśladownictwa. Malował ekspresyjne pejzaże miejskie, obrazy religijne, w których widać wpływ sztuki ludowej, interesował się zabytkami architektonicznymi Rzeszowa. Jego twórczość obejmuje kilka nurtów tematycznych: krajobrazy, wyobrażenia świętych, wizerunki Matki Boskiej Rzeszowskiej, sceny z Nowego Testamentu, wydarzenia  z czasów II wojny światowej oraz malarskie komentarze do bieżących wydarzeń.

„Świat Pana obrazów wzruszył mnie szczerym, prostym odczuciem prawdy. Odtworzyć świat prawdziwy, niezakłamany w swej prostocie nie jest wcale łatwo. Do tego potrzebny jest   człowiek prawy, wrażliwy i niezakłamany”

Wpis z Księgi Pamiątkowej Wystaw Jana Kazneckiego, 1969r.

Wystawa przygotowana ze zbiorów własnych Muzeum oraz osób prywatnych.

Zdjęcia Jana Kazneckiego pochodzą z archiwum prywatnego córki – Pani Elżbiety Kazneckiej.

Kurator wystawy: Elżbieta Dudek-Młynarska
Aranżacja wystawy: Marek Pokrywka