„Pierwszy wiosenny wygon” Bronisława Sendeckiego

W Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli w Rzeszowie znajduje się obrazek na szkle zatytułowany „Pierwszy wygon wiosenny” namalowany przez Bronisława Sendeckiego z Binarowej w 1977 r. na konkurs „Motyw pracy w twórczości ludowej”.

Obraz przedstawia pierwszy wygon bydła, czyli zwyczaj należący do praktyk magiczno-zabezpieczająych, stosowanych wobec krów wyganianych po raz pierwszy na pastwisko po zimowej przerwie. Przez szeroko otwarte drzwi stajni mężczyzna wyprowadza na łańcuchach dwie krowy. Dwie kobiety wykonują czynności magiczne. Jedna z nich oblewa krowę wodą (krowy miały strzepywać wodę, a zarazem wszelkie choroby), druga okadza weglami i ziołami trzymanymi na patelni (co miało uchronić krowy przed urokami). Z lewej strony obrazka widoczna jest fantazyjnie przedstawiona wierzba z dużymi, białymi i czerwonymi kwiatami. Ludzie zostali przedstawieni w ubraniach noszonych w latach 70. XX w.

Obrazek ma wymiary: 20,5×27,5 cm.

Eksponat został nabyty przez pracowników Muzeum w 1977 roku od autora.

Judyta Sos