„Zagubione dusze” Arkadiusz Podniesiński

Wystawa czynna od 27. 02 do 17. 05. 2015 r.

„Zagubione dusze- ukryty świat animizmu”

Muzeum Etnograficzne zaprasza na wystawę pt. „Zagubione dusze- ukryty świat animizmu” autorstwa Arkadiusza Podniesińskiego (podróżnika i fotografa).

Autor wystawy na początku 2012 roku, po  kilkumiesięcznych przygotowaniach wyruszył w ponad półroczną podróż dookoła Afryki. Podczas wyprawy odwiedził kilkanaście krajów, skupiając się na poszukiwaniu, a następnie wykonywaniu serii portretów dziko żyjącym, afrykańskim plemionom, których cechą wspólną miała być wyznawana religia- animizm.

Na wystawie zobaczyć będzie można przedstawicieli różnych plemion afrykańskich, w różnym wieku, o różnym statusie społecznym, wyznających różne kanony piękna- ukazanych w typowych dla siebie strojach i ozdobach. Zaprezentujemy m.in. portrety kobiet z plemienia Mursi, które już jako małe dziewczynki wkładają sobie w dolną wargę gliniane talerzyki, kobiety z plemienia Datoga zdobiące twarze tatuażami w postaci sieci kropek wokół oczu czy przedstawicielki plemienia Himbe, charakteryzujące się skórą w kolorze ochry. Cechą wspólną wszystkich plemion są natomiast niezwykle kolorowe stroje i ozdoby, pokryte fantazyjnymi wzorami.

Stosunkowo długi pobyt autora w każdym miejscu umożliwił podróżnikowi nawiązanie bliższego kontaktu z fotografowanymi osobami, zdobycie ich zaufania oraz zgody na współpracę przy wykonywaniu sesji zdjęciowych. Wykorzystując studyjny sprzęt fotograficzny i oświetleniowy, udało się sfotografować ich w roli modeli podczas profesjonalnej sesji zdjęciowej. Dzięki temu, powstające portrety uzyskały niepowtarzalny klimat, a bohaterowie zdjęć prezentują się dumnie, odbiegając od stereotypowych przedstawień mieszkańców Czarnego Lądu.

Monika Zydroń