„Powiedzcie podziękowanie Kolbergowi za jego mozolną pracę”

Czas trwania: grudzień 2014

 

Tytuł wystawy: „Powiedzcie podziękowanie Kolbergowi za jego mozolną pracę.” jest cytatem pochodzącym z listu F. Chopina do jego rodziny w Warszawie (1847 rok). Niewielu bowiem wie, że tych dwóch wybitnych Polaków łączyła przyjaźń, która narodziła się jeszcze w czasach młodości.

W tworzenie wystawy zaangażowało się wiele instytucji kultury poprzez udostępnienie posiadanych w swoich zbiorach materiałów archiwalnych, które nierzadko po raz pierwszy zostały pokazane szerszej publiczności.

Na wystawie można oglądać akwarele wielu wybitnych artystów polskich m. in. Józefa Brandta (ze zbiorów Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu), dowiedzieć się jaki charakter pisma miał Fryderyk Chopin oraz przeczytać fragmenty jego prywatnych listów (materiały ze zbiorów Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie). Pokazane zostały również odręczne notatki i rysunki Oskara Kolberga, powstałe w trakcie badań w terenie (ze zbiorów Instytutu im. Oskara Kolberga w Poznaniu).

Na wystawie znaleźć będzie można niepublikowane wcześniej, oryginalne ilustracje do materiałów monograficznych Oskara Kolberga, których autorem jest brat badacza, Antonii Kolberg (ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli w Rzeszowie).

Ponadto wystawa dotyka zainteresowań muzycznych Oskara Kolberga. Zobaczyć będziemy mogli m. in. archiwalne okładki do zbiorów pieśni oraz zaświadczenie o kwalifikacjach muzycznych Kolberga (ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie, Biblioteki Naukowej PAN w Krakowie, Biblioteki Narodowej w Warszawie).

Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie jest już ostatnią instytucją gdzie oglądać będzie można wystawę przed zakończeniem jej tournee po Polsce.

Monika Zydroń

Organizatorzy: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Muzeum Fryderyka Chopina

Scenariusz: Grażyna Michniewicz, Łukasz Pisarzewski, Arkadiusz Roszkowski

 

 

Skip to content