Historia Chińskiej Porcelany od X wieku do współczesności

W języku angielskim słowo „China” oznacza zarówno kraj jak i porcelanę. Od momentu kiedy porcelana znalazła się w powszechnym użyciu, zmieniła Chiny i Chińczyków. Ze względu na swoją wartość, stanowiła ważny element w handlu wymiennym, była także swoistą dworską walutą. Wyrabiano z niej cenione instrumenty muzyczne (tylko porcelana najwyższej jakości wydaje czysty i donośny dźwięk), czarki do parzenia herbaty (w cenie były te z czystej, białej porcelany, gdyż dłużej utrzymywała ciepło), ozdoby, przedmioty do świątyń, posążki, przedmioty codziennego użytku, itp. Chiny znakomicie wykorzystały doskonaloną przez wieki sztukę wytwarzania i zdobienia porcelany, gdyż do dzisiaj jest ona ceniona w świecie i stanowi jeden ze znaków rozpoznawczych kultury chińskiej.

Na wystawie „Historia Chińskiej Porcelany od X wieku do współczesności” prezentowanej w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie, znajduje się ok. 180 przykładów ceramiki chińskiej, reprezentującej najbardziej typowe formy i ornamenty, charakterystyczne dla rozwoju tej sztuki. Wystawa pozwala także na zapoznanie się z kolejnymi etapami rozwoju technik zdobienia, zmian i udoskonalenia wprowadzanych w różnych okresach, za czasów panowania następujących po sobie dynastii. To także doskonała okazja do porównania estetyki, gustów i upodobań, kolejnych dynastii i władców, mających swe odbicie
w ornamentyce i technice zdobienia prezentowanej porcelany.

Dodatkową ozdobą naturalnie wkomponowującą się w charakter wystawy, stanowi zabytkowy zestaw chińskich mebli z XIX wieku, na który składa się sypialnia oraz gabinet.

Michał Majowicz

Skip to content