W kręgu ducha i materii. Kultura Indian Ameryki Północnej i Południowej.

Rdzenni mieszkańcy kontynentów obu Ameryk, od momentu spotkania z białym człowiekiem zawsze budzili fascynację i ciekawość, zarówno w kręgach naukowych jak i u zwykłych ludzi. Ich pełne tajemnic obrzędy i zwyczaje oraz kultura materialna przez lata obrosły w wiele legend i mitów, głównie za sprawą literatury i filmów.
Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie, po raz pierwszy w swych murach zaprezentuje fragment autentycznej kultury Indian Ameryki Północnej oraz Południowej. Dzięki kolekcji „Ranoresa” Zdzisława Wszołka, będzie można zapoznać się zarówno z wytworami materialnymi, jak i duchowością mieszkańców tamtych terenów. Zaprezentowane zostaną ubiory codzienne (leginsy, koszule, mokasyny, koce, pledy), ozdoby, rękodzieło artystyczne, przedmioty związane z obrzędowością i zwyczajami.
Kolekcja obejmuje broń służącą do polowań i walki (łuki, strzały z kołczanami, bolas, tomahawki, maczugi wojenne (tzw. pokkesi) oraz ubiory i pióropusze wojenne (zwane roach). Te ostatnie są najbardziej rozpoznawalnym znakiem kultury Indian, chociaż nie we wszystkich plemionach przybierały tak okazałe rozmiary. Jednak dla Indian największą wartość posiadał nie wspaniały wygląd pióropusza lecz przypisywana mu magiczna, uświęcona moc, która miała ochraniać właściciela na polu bitwy. Na wystawie pokazana zostanie także rekonstrukcja Tipi, widocznego znaku koczowniczego trybu życia większości plemion Wielkich Równin. Zebrane przedmioty ukażą także bogatą kulturę duchową Indian. Zobaczyć będzie można ceremonialne grzechotki, miotełki, fajki (stanowiły one swoisty immunitet dla posłów), łapacze snów oraz amulety i talizmany, mające chronić na co dzień przed złymi mocami. Wystawa będzie także okazją do zapoznania się z rytuałami pochówku (dzięki inscenizacji platformy pogrzebowej), sposobem malowania ciała i twarzy i nadawania imion u Indian. Uzupełnieniem są liczne zdjęcia najsłynniejszych wodzów indiańskich i życia codziennego w dzisiejszych rezerwatach. Atrakcją wernisażu będzie zaś wykonanie przez zespół taneczny „Ranoresa” Zdzisława Wszołka, tradycyjnego Tańca Traw (Pow-Wow).

Skip to content