Andrzej Karczmarzewski, ,,Ludowe obrzędy doroczne w Polsce Południowo – Wschodniej” – promocja książki

Dnia 14.12.2011 r. o godz. 17.00 w budynku głównym Muzeum Okręgowego w Rzeszowie odbyła się promocja książki dr Andrzeja Karczmarzewskiego pt. Ludowe obrzędy doroczne w Polsce Południowo – Wschodniej. Dr Andrzej Karczmarzewski znawca kultury ludowej, zasłużony pracownik Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli w Rzeszowie wyniki swoich długoletnich badań nad obrzędowością wsi Polski Południowo – Wschodniej prezentuje w książce pt. Ludowe obrzędy doroczne w Polsce Południowo – Wschodniej. Publikacja ukazała się dzięki współpracy Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli Oddział Muzeum Okręgowego w Rzeszowie z Wydawnictwem Libra z Rzeszowa. Praca Karczmarzewskiego to kompendium wiedzy o obrzędowości wsi Polski południowo wiejskiego, niezmiennie związanego z przyrodą i cyklem zmieniających się pór roku, a także podporządkowanego kalendarzowi liturgicznemu. Książka niczym gospodarski kalendarz jest podzielona na cztery części: Jesień, Zima, Wiosna, Lato. Podział taki wskazuje na to, iż życie na wsi toczyło się wokół prac rolniczych, w rytmie dorocznych świąt. Autor już we wstępie cytuje słowa księdza Władysława Sarny, który pisał: Orientują się według świąt i mówią: dwie niedziele po Wielkanocy, trzy niedziele po Zielonych Świątkach… Rok dzielą na pewne części i mówią w adwencie, w zapuście, w poście… czynności gospodarcze rozpoczynają według świąt. Tekstowi towarzyszy bogaty wybór archiwalnych zdjęć. Nieocenionym atutem książki jest również obszerna bibliografia, która nadaje książce charakter publikacji naukowej. Ludowe obrzędy doroczne Polski Południowo – Wschodniej to nieocenione źródło do poznania kultury i mentalności ludu wiejskiego.