Magiczny świat bakelitu

Bakelit to najstarsze syntetyczne tworzywo sztuczne (fenolowo-formaldehydowe tworzywa sztuczne). Technologia produkcji bakelitu została wynaleziona przez Leo Hendrika Baekelanda na początku XX wieku (1907-1909).

Jego głównymi zaletami jest niepalność, nietopliwość, nierozpuszczalność, niskie przewodnictwo elektryczne, słaba przewodność cieplna oraz względnie duża odporność chemiczna. Stosowany jest przede wszystkim w przemyśle elektrotechnicznym jako materiał konstrukcyjny i izolacyjny, oraz w wielu innych zastosowaniach, gdzie potrzebne jest tworzywo odporne na szereg czynników, a jednocześnie podatne na obróbkę mechaniczną. Na początku XX wieku z bakelitu robiono niemal wszystko: od zabawek, przez precyzyjny sprzęt pomiarowy, maszyny do szycia i pisania, projektory, rzutniki, aż po przybory toaletowe.

Specyficzna faktura bakelitu pozwalała na zastosowanie szerokiego wzornictwa, które swoją estetyką zachwyca do dzisiaj. Wystawa „Magiczny świat bakelitu” prezentuje szeroki wachlarz wyrobów bakelitowych, wśród których wyróżnić można w pełni sprawną maszynę do pisania w całości wykonaną z bakelitu, składaną maszynę do szycia oraz zachowany w idealnym stanie unikatowy telefon marki Ericson 300. Jest to pierwsza wystawa o tej tematyce prezentowana w polskim muzealnictwie, a jej celem jest zachowanie od zapomnienia rzeczy zwyczajnych, które niegdyś na co dzień nas otaczały.

Michał Majowicz

Skip to content