ETNOILUSTRACJE

Zapraszamy serdecznie na nową wystawę pt. „Etnoilustracje
Czas: 15 września 2019 (niedziela)
Miejsce: Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie, Rynek 6


Wystawa prezentuje barwne narracje wizualne autorstwa Moniki Michaluk, powstałych we współpracy z Michałem Stachowiakiem. Prace utrzymane są w estetyce etnodizajnu i odwołują się w bezpośredni sposób do źródeł etnograficznych, obiektów, a także opowieści konkretnych osób.
Podczas wystawy zostaną odsłonięte również Etnoilustracje podkarpackie – motywy, które właśnie dołączyły do cyklu. Nowe sceny zostały wypracowane wspólnie z badaczami muzeum, a opierają się na kanwie materiałów archiwalnych i wywiadów z najstarszymi mieszkańcami ziemi rzeszowskiej.
Oprócz Etnoilustracji zaprezentujemy także najnowsze obiekty etnograficzne, pozyskane przez muzeum w ramach projektu pt. Tradycje wielkanocne Podkarpacia. Badania terenowe, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

PROGRAM WYDARZEŃ:
godz. 14:00  Wernisaż oraz spotkanie autorskie z Moniką Michaluk

Zapraszamy serdecznie na spotkanie z autorką książki pt. „Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach” (współpraca W. Przewoźny, M. Stachowiak, Wyd. Albus), która opowiada o źródłach polskiej tradycji. Jest to nie tylko książka, ale również ciekawy projekt edukacyjny oparty na interesującym połączeniu nowoczesnych środków wyrazu, wzornictwa ludowego, wiedzy eksperckiej i świetnie opracowanych motywów opowieści. To opowiastki, które skłonią najmłodszych i najstarszych do wspólnych rozmów – tak ważnych dla podtrzymania tradycji, również rodzinnej. Książka ukazuje dawną koncepcję czasu i powiązany z nim, cały roczny cykl obrzędowy, odsłania źródła i niekomercyjne aspekty polskich świąt, a także pokazuje jak wyglądało życie i rzemiosło na dawnej wsi.

 

godz. 16:00  Warsztaty towarzyszące wystawie „Etnoilustracje” (zapraszamy dzieci w wieku 6-9 lat z opiekunem)

Zapraszamy również na niezwykły warsztat inspirowany książką „Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach” (współautorzy: Michał Stachowiak, Witold Przewoźny, Wydawnictwo ALBUS). Wraz z autorką, Moniką Michaluk, będziemy wspólnie odkrywać tajemnice natury, poznamy źródła tradycji i tajemnice naszych przodków.  

PODRÓŻ W CZASIE
Na warsztaty zapraszamy dzieciaki z seniorami – dziadkami, opiekunami lub rodzicami. Będziemy odkrywać zjawiska związane z naturą, jej zmiennością i rodzinnym świętowaniem. Na zajęciach dzieci i seniorzy wykonają swój własny magiczny zegar – kalendarz, który będzie prawdziwą inspiracją na cały rok i który będzie można uzupełniać o wiedzę zdobytą podczas warsztatu. Dzięki temu narzędziu zrozumiemy fenomen cyklu naturalnego i role jakie z niego wynikają dla ludzi. Będziemy tworzyć i dzielić się opowieściami, a na uczestników czeka niespodzianka.

 

Czego będzie można dowiedzieć się w trakcie warsztatu?
– pokażemy, że obserwując cykliczną zmienność pór roku można odmierzać czas
–  opowiemy, w jaki sposób dawne obrzędy i zwyczaje pomagały w tym odmierzaniu
– przedstawimy Słonko i Księżyc w zupełnie nowej roli

Prowadzenie: Monika Michaluk

 

DLA KOGO?

 

Zapraszamy dzieci w wieku 6-9 lat. Dzieci biorą udział w warsztatach w parach, ze swymi opiekunami.

Na warsztat obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczona.

Wstęp wolny!