„Nieodkryty skarb: Haft rzeszowski” – 15.02.2024 – 7.04.2024

Wystawa „Nieodkryty skarb: haft rzeszowski” podsumowuje i promuje efekty działań realizowanych w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanego Bartłomiejowi Jankiewiczowi.

Bartłomiej Jankiewicz  jest  twórcą ludowym, Mistrzem Haftu , który specjalizuje się w polskich haftach ludowych. Praktyk i teoretyk polskich haftów ludowych, autor teczek zawierających wzorniki haftu rzeszowskiego i lasowiackiego oraz kaszubskiego (Teczka Żukowska, Teczka Pucka, Teczka Niebieska, Teczka Pączewska, Teczka Morzeszczyńska, Teczka Borowiacka, Teczka Wejherowska).

Wystawa obejmuje kilkadziesiąt różnych przedmiotów – obok rekonstrukcji elementów stroju rzeszowskiego (zapaski, koszule) oraz bielizny pościelowej, znajduje się modne w dzisiejszych czasach rękodzieło, takie jak pisanki. Prace inspirowane haftem rzeszowskim, odkrytym w zbiorach i archiwum naszego muzeum, ozdobione haftem białym, czerwono-niebieskim oraz cekinowym i koralikowym, wykonane zostały przez Bartłomieja Jankiewicza oraz członkinie Koła Hafciarskiego „Kotulanki na rzeszowską nitkę” działającego przy Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli w Rzeszowie.

Wystawa czynna będzie w dniach 15.02- 7.04.2023

Serdecznie zapraszamy.