„Wzór Podkarpacki” – edycja 2023

9 listopada 2023 r. w gościnnym Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli w Rzeszowie odbędzie się spotkanie z badaczami kultury ludowej Podkarpacia oraz projektantami wykorzystującymi regionalne wzornictwo w swojej pracy. Wydarzenie towarzyszy 3. odsłonie projektu Fundacji Rzeszowskiej „Wzór Podkarpacki”.

„Wzór Podkarpacki” popularyzuje regionalne wzory ludowe poprzez publikację ich na dedykowanej stronie internetowej wzorpodkarpacki.pl w formie opisów, fotografii i plików graficznych (wektorowych) dostępnych w domenie publicznej. W efekcie najwartościowsze przejawy dziedzictwa kulturowego są coraz częściej wykorzystywane przez projektantów w obszarach przemysłów kreatywnych i przemysłów kultury. Wzory podkarpackie pojawiają się na opakowaniach regionalnych produktów, w identyfikacjach wizualnych, w projektach modowych, a nawet na tatuażach.

W 3. edycji projektu zaprezentujemy 50 kolejnych wzorów we współpracy z trzema instytucjami kultury badającymi dziedzictwo kulturowe Podkarpacia: Muzeum w Przeworsku Zespołem Pałacowo-Parkowym, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej oraz Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli w Rzeszowie.

Należy podkreślić, że realizacja kolejnych odsłon „Wzoru Podkarpackiego” nie byłaby możliwa bez entuzjazmu i zaangażowania merytorycznego regionalnych badaczy kultury oraz bez wsparcia finansowego Województwa Podkarpackiego w ramach konkursu „Mecenat kulturalny”.

 

Agenda spotkania

9.11.2023 r., godz. 17.00
Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie, Rynek 6

 

17.00-17.30 – Patrycja Laskowska-Chyła (Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Krakowie) – Tożsamość lasowiacka w produkcie i produkcji
Dyskusja

17.45-18.30 – Judyta Sos (Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie), Basia Olearka – Chaber rzeszowski – od stroju ludowego do współczesnego
Dyskusja

18.45-19.15 – Katarzyna  Zabiegło (Pracownia PePesza Ceramik) – Współczesna ceramika inspirowana wzornictwem karpackim
Dyskusja

19.30-20.00 – Ilona Dusza Rzeszowska, Monika Stysiał, Waldemar Kidacki – Lada Rzeszowska, czyli o flircie etnodizajnu i ekonomii społecznej
Dyskusja

Wstęp wolny

Projekt „Wzór Podkarpacki” został dofinansowany ze środków Województwa Podkarpackiego w ramach konkursu „Mecenat kulturalny” 2023.

Szczegółowe informacje na temat projektu:
www.wzorpodkarpacki.pl

www.facebook.com/WzorPodkarpacki

www.instagram.com/wzorpodkarpacki

www.rzeszowska.org.pl

 

 

 

Skip to content