Egzotyczny piec z ciekawą historią…

W naszym muzeum znajduje się bardzo ciekawy piec. Kafle, z których jest zbudowany, wykonane zostały w 2. połowie XIX w. w Leżajsku, w warsztacie Wojciecha Krystyniackiego. Był on jednym z najzdolniejszych kaflarzy i garncarzy, znanym i szanowanym, a także rzeźbiarzem.

Do wyrobu kafli użyto gliny żelazistej o dużym procencie żelaza, lepione w formie, dwukrotnie wypalane. Malowane specjalnymi „farbami”: angobami – tło stanowiła pobiałka, na niej wzory wykonane tlenkami miedzi. Wzory naniesiono pędzelkiem, rożkiem i przez natryskiwanie farby z „gruszki”. Kafle ozdobione są dekoracją o motywach roślinnych i zwierzęcych (np. ptaszek na gałązce, jeleń). O wyjątkowości tego pieca stanowią kafle, na których przedstawiono sceny batalistyczne – postacie walczących żołnierzy (m.in. jeźdźcy na koniach w galopie, z bronią palną lub szablami, potyczki piesze, koń pędzący z pustym siodłem bez jeźdźca). Egzotyczną atmosferę całości stwarzają pejzaże z palmami oraz zwierzęta, takie jak struś czy bawół. Napis na jednym z kafli: „KK Mexikoer militar” umieszczony nad maszerującymi żołnierzami wskazuje, że są to sceny z wojny toczonej w Meksyku w latach 1864-1867, kiedy to wojska republikańskie prezydenta Benito Juareza walczyły z przybyłą z Europy armią cesarza Maksymiliana Habsburga.

W korpusie ochotniczym tej armii znalazło się wielu Polaków, zapewne więc o historii tej sporo się wówczas mówiło, wiadomo też, że w czasopismach („Gazeta Lwowska”, „Czas”) pojawiały się liczne wzmianki na ten temat.

Zapraszamy do naszego Muzeum, gdzie można zobaczyć ten niezwykły piec!

 

Skip to content