FERIE W MUZEUM

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty edukacyjnej Muzeum Okręgowego w Rzeszowie oraz oddziałów, tj. Muzeum Etnograficznego im. Franciszka Kotuli oraz Muzeum Historii Miasta Rzeszowa, przygotowanej na ferie 2023 roku.

MUZEUM ETNOGRAICZNE IM. FRANCISZKA KOTULI W RZESZOWIE
Zajęcia rezerwujemy z tygodniowym wyprzedzeniem pod nr tel. (0-17) 862 02 17

 

„Chleb życia”

W pierwszej części zajęć uczestnicy zwiedzą wystawę „Chleb życia, chleb śmierci”, z której dowiedzą się kim byli Kukeri, a kim Lazarki i co oni mieli wspólnego z chlebem. Dzieci zobaczą jak wyglądały bułgarskie stroje ludowe oraz poznają bułgarskie zwyczaje. Zaś motywem przewodnim w tej podróży będzie typowe dla każdego wydarzenia i uroczystości pieczywo obrzędowe. W drugiej części odbędą się warsztaty plastyczne.

Czas trwania: 90 min.
Koszt: 20 zł. od osoby

 


MUZEUM OKRĘGOWE W RZESZOWIE (ul. 3Maja 19)
Zajęcia rezerwujemy z tygodniowym wyprzedzeniem pod nr tel. (17) 853 52 78

Poszukiwacze zaginionych skarbów, czyli historyczni detektywi w akcji

Podczas ich trwania zapoznamy uczestników z różnymi ciekawymi historiami, np. odkryjemy sekrety Rzeszowa i poznamy legendę mówiącą o drogocennych przedmiotach ukrytych w klasztorze pijarów. Poszukamy także skarbów. Aby do nich trafić, każdy z uczestników będzie musiał odszyfrować zakodowaną wiadomość i wyruszyć na poszukiwania. Zapewniamy, że wszyscy historyczni detektywi na koniec zajęć zostaną… sowicie wynagrodzeni.

Wiek uczestników: 8 -15 lat
Czas trwania zajęć: 90-120 min.
Koszt: 12 zł. od osoby

 

I Ty możesz zostać fotografem… w atelier Edwarda Janusza

Zajęcia przybliżą uczestnikom sylwetkę Edwarda Janusza oraz poszczególnych członków jego rodziny. Natomiast za pomocą przepięknych fotografii wykonanych w jego zakładzie, uczniowie będą mieli możliwość „przeniesienia się w czasie” do przełomu XIX i XX wieku. Zapewniamy, że ta klimatyczna podróż odkryje przed nimi barwne i jakże inne od dzisiejszego życie mieszkańców dawnego Rzeszowa.
Podczas części warsztatowej każdy z uczestników będzie mógł samodzielnie, w specjalnie do tego celu zaaranżowanym atelier, wykonać zdjęcie oraz je ozdobić.
Z przyjemnością informujemy, że zajęcia w takim kształcie mogły powstać dzięki uprzejmości firmy FUJIFILM, która wypożyczyła Muzeum aparaty FUJIFILM Instax Mini 9.

Wiek uczestników: 8-15 lat
Czas trwania zajęć: 120 min.
Koszt: 20 zł. od osoby

 

W zakonnej aptece

Podczas zajęć zdradzimy uczestnikom kim byli pijarzy, czym się zajmowali i w jaki sposób znaleźli się w Rzeszowie. W części warsztatowej natomiast uczestnicy „przemienią” się w zakonnego aptekarza, sami opracują przepis na pyszną herbatkę oraz własnoręcznie ją wykonają i zapakują.

Wiek uczestników: 9-15 lat
Czas trwania zajęć: 90 – 120 min.
Koszt: 20 zł. od osoby

 

 „Nie święci garnki lepią”

Część teoretyczna zajęć odbywa się na wystawie archeologicznej „Odkopana przeszłość, pradzieje Polski południowo-wschodniej”, część praktyczna w sali edukacyjnej.
Podczas części teoretycznej dzieci mogą zapoznać się z najciekawszymi faktami z dziedziny garncarstwa pradziejowego: kiedy pojawiają się naczynia ceramiczne, skąd wiemy, że pierwszymi garncarzami były kobiety, kto był twórcą koła garncarskiego oraz jak wyglądały pradziejowe piece garncarskie.
W części praktycznej zajęć dzieci mogą wykonać własne naczynia, rzeźby oraz figurki, ozdoby, grzechotki lub kafelki. Techniki, które stosujemy na warsztatach: wylepianie z form gipsowych, lepienie z wałeczków, tworzenie różnorodnych form z płatów gliny oraz (podczas drugich zajęć) malowanie i szkliwienie wypalonych prac.
Zajęcia mogą mieć charakter cykliczny lub okazjonalny. Na pierwszych zajęciach powstają prace, które można zabrać ze sobą lub zostawić do wypalenia. Zostawione do wypalenia prace schną ok. 7 dni, a następnie są wypalane. Prace po pierwszym wypale można odebrać i pomalować farbami akrylowymi lub plakatowymi. Warto jednak pamiętać, że takie prace mają charakter dekoracyjny. Dlatego też na drugich zajęciach w muzeum prace można pomalować farbami podszkliwnymi oraz szkliwami. Pomalowane i poszkliwione prace wymagają ponownego wypalenia. Można je odebrać po ok. 7 dniach.  Wszystkie prace pakowane są do pudełek.

Zajęcia dostosowane do wieku uczestników
Czas trwania: 90-120 min.
Koszt: 20,00 zł. od osoby (bez możliwości wypalenia wykonanych prac)
lub 25,00 zł. od osoby(z możliwością wypalenia wykonanych prac)

 

Warsztaty ceramiki regionalnej – pamiątki rzeszowskie

W pierwszej części zajęć uczestnicy zapoznają się – za pomocą specjalnej prezentacji – z historią najstarszych i najciekawszych zabytków Rzeszowa, najbardziej charakterystycznych budynków najstarszej części miasta. W części praktycznej uczniowie wykonają z gliny własne pamiątki rzeszowskie. Proponujemy wykonanie magnesów, naczyń lub obrazków, których motywem przewodnim w ozdabianiu będą zabytki Rzeszowa (m.in. budynek ratusza) lub herb miasta. Zadanie ułatwią nam formy oraz stemple. Istnieje możliwość wypalenia prac, odbiór po około 2 tygodniach. Prace po pierwszym wypale można odebrać i pomalować farbami akrylowymi lub plakatowymi lub też na drugich zajęciach w muzeum pomalować farbami podszkliwnymi oraz szkliwami. Pomalowane i poszkliwione prace wymagają ponownego wypalenia. Można je odebrać po ok. 7 dniach. Warsztaty odbywają się w sali edukacyjnej. Wszystkie prace pakowane są do pudełek.

Zajęcia dostosowane do wieku uczestników
Czas trwania: 90-120 min.
Koszt: 20,00 zł. od osoby (bez możliwości wypalenia wykonanych prac)
lub 25,00 zł. od osoby (z możliwością wypalenia wykonanych prac)

 

 „Epoka kamienia jak malowana”

Uczestnicy zajęć poznają najsłynniejsze wytwory paleolitycznej sztuki jaskiniowej (Chauvet, Altamira, Lascaux). Kto był autorem tych niezwykłych wizerunków mamutów, jeleni, koni i bizonów? Tego dzieci dowiedzą się podczas zajęć! Następnie same wcielą się w rolę paleolitycznych artystów podczas warsztatów malowania na kamieniach. Zajęcia odbywają się w sali edukacyjnej.

Zajęcia dostosowane do wieku uczestników
Czas trwania: 90-120 min.
Koszt: 20,00 zł. od osoby

 

Sekrety dawnego dokumentu

Jeśli chcesz przenieść się w czasy, w których nie znano komputerów, ani nawet długopisów, dowiedzieć się kto i w jaki sposób sporządzał wszelkiego rodzaju pisma urzędowe, a także jeżeli chcesz sam przy użyciu starych metod stworzyć swój dokument, to zapraszamy Cię do udziału w naszych zajęciach.

Czas trwania: do 60 min.
Zajęcia płatne: 12,00 zł. od osoby

 

Od płacideł do pieniądza elektronicznego.

Jak przez tysiące lat zmieniały się metody płatności? Jak wyglądały dawne monety? Kiedy zaczęto używać banknotów? Zapraszamy do wysłuchania opowieści jak to z tym pieniądzem przez wieki było. Podczas zajęć uczestnicy obejrzą prezentację multimedialną i ułożą puzzle.

Czas trwania: do 60 min.
Koszt: 12,00 zł. od osoby

 

Miecz, szabla, pancerz … Opowieści rycerskie

Ile ważyła zbroja? Czym różni się miecz i szabla? Czym była husaria? Po co husarzowi skrzydła? Na te i inne pytania spróbujemy sobie odpowiedzieć podczas rysunkowej opowieści o czasach dawnej świetności oręża polskiego. Podczas zajęć zaś będziecie mogli wykonać miniskrzydła husarskie, przymierzyć prawdziwy hełm husarski, wziąć do ręki szablę i pstryknąć pamiątkową fotkę, dlatego polecamy zabranie ze sobą aparatów fotograficznych.

Czas trwania: 60 – 90 min.
Koszt: 12,00 zł. od osoby


 

MUZEUM HISTORII MIASTA RZESZOWA
Zajęcia rezerwujemy z tygodniowym wyprzedzeniem pod nr tel. (0-17) 875 41 99

 

Ślady na śniegu

Zapraszamy na spacer w zimowej aurze. Wraz z muzealnikiem poznacie najciekawsze miejsca Rzeszowa i ich sekrety.

Czas trwania: 60 min.
Koszt: 8 zł. od osoby

 

Zima w mieście

Na bal czy na ślizgawkę? Sam zdecyduj. A z nami dowiesz się jak bawiono się 100,200 i 300 lat temu. Zrób z nami maskę karnawałową. Zajęcia warsztatowe.

Czas trwania: 90 min.
Koszt: 15 zł. od osoby

 

Rzeszów 1354

Czy wiesz ile Rzeszów ma lat? – Pokażemy ci jak zmieniał się przez wieki. Zagraj z nami w grę i wypełnij kartę z ciekawostkami. Zajęcia warsztatowe.

Czas trwania: 90 min.
Koszt: 15 zł. od osoby


 

 

Skip to content