Muzycy – Uzdrowiciele GNAOUA

Gnaoua  jest mistycznym bractwem religijnym. Większość jego członków to potomkowie niewolników, przywiezionych przed setkami lat z Sub-Saharyjskiej Afryki: Ghany, Mali i Nigerii.
Przez ponad pięć wieków pozostawali oni wierni duchowemu dziedzictwu swych przodków, kontynuując ich wierzenia i muzyczne tradycje, odprawiając rytualne tańce przy wtórze ekstatycznych, rytmicznych dźwięków. Bogate choreograficznie rytuały i skomplikowana liturgia Gnaoua zapożyczają elementy zarówno z tradycji mistycyzmu islamskiego jak i z afrykańskiego szamanizmu, mając za zadanie wspomaganie inicjacji, obrzędów religijnych, uzdrowienia lub wypędzanie złych duchów i dżinnów z opętanych osób i domostw.

Muzycy Gnaoua z wielką ekspresją wykorzystują dostępne wizualne i akustyczne środki, by swymi występami uzyskać jak najbardziej energetyzujący efekt – ich barwne stroje wirują i falują, wprawione w ruch
dynamicznymi układami tanecznymi; zakończony chwostem, długi ogon dekorowanej muszelkami czapki (tsjetsjia) kreśli arabeski przy każdym skinięciu głowy tancerza i muzyka,  a bębny (t’bal), lutnie i wielkie
metalowe kastaniety (qarqaba) wybijają w nieskończoność coraz bardziej gorączkowe rytmy…

Alicja Nikiel

Więcej prac Alicji Nikiel, tylko do 18 września, zobaczyć można na prezentowanej w naszym Muzeum wystawie autorskiej pt. „Maroko- szkice podróżne”. Serdecznie zapraszamy!

Skip to content