Artysta wszechstronnie uzdolniony…

Aleksander Śliwa (1935 – 2013)  już w wieku około pięciu lat przejawiał zdolności artystyczne- malował, wycinał z drewna fujarki (na których później grał) oraz postacie ptaków i zwierząt. Jednocześnie uczył się gry na skrzypcach i akordeonie, dużo czytał. Chciał kształcić się w Szkole Artystycznej w Krakowie i choć dobrze zdał egzaminy, trudna sytuacja materialna uniemożliwiła mu spełnienie marzeń. Po odbyciu służby wojskowej i ukończeniu kursów spawalniczych w Kędzierzynie-Koźlu zaczął pracować w zakładzie produkcyjnym ASPA w Gorlicach przy spawaniu zbiorników ciśnieniowych. Rzeźbą i malarstwem zajmował się doraźnie, ponieważ brak było nabywców na kupno jego rzeźb i obrazów. W 1979 r. zwolnił się z ASPA i zatrudnił się jako rzeźbiarz ludowy w Cepelii w Rzeszowie. Wykonywał pracę pod jej zamówienie – co wpłynęło na zmianę tematyki z sakralnej na świecką. Obok rzeźby jego pasją był sport, trenował na siłowni, biegał, podnoszeniu ciężary. Zakładał również  młodzieżowe kółka sportowe. Ponadto należał do Koła Łowieckiego „Ryś” w Gorlicach i grał w zespole „Pogórzanie”.

W rzeźbach tego artysty odbija się usilne dążenie autora do tego, by postać wyrażała najwyższy wysiłek- szczytowe napięcie fizyczne. W niektórych pracach widać nacisk na wydobycie pełnej ekspresji.  Z czasem prace Śliwy oddaliły się od ludowej formy. Jego prace znajdują się również w Muzeum PTTK w Gorlicach.

Rzeźby tego artysty zobaczyć można na wystawie czasowej „Etnocarpathia”,jedynie do końca tygodnia,  serdecznie zapraszamy!

 

Skip to content