Rzeźbiarz, malarz, konserwator zabytków, stolarz….

Bronisław Sendecki (1939 – b. d.) Pochodził z niezamożnej rodziny. Rzeźba interesowała go już w dzieciństwie, gdy mógł podziwiać ją podczas nabożeństw kościelnych. W 1953 r. rozpoczął naukę w Zasadniczej Szkole Metalowej w Bieczu, a rok później zapisał się do Państwowego Liceum Technik Plastycznych w Sędziszowie.  Ani jednej, ani drugiej szkoły nie skończył ze względu na brak środków. Rozpoczął prace zarobkowa na wsi: odnawiał stare obrazy, rzeźbił, malował, próbował swoich sił w stolarce. Z niewielkim funduszem, nie przerywając pracy, rozpoczął kurs zaoczny w Zakładzie doskonalenia Rzemiosła w Kielcach, przygotowujący uczniów, do egzaminu czeladniczego i mistrzowskiego i ukończył go z dobrym wynikiem w 1959 r. W roku następnym złożył egzamin czeladniczy w Cechu Rzemiosł Różnych w Gorlicach, zdobywając kwalifikacje w zawodzie stolarstwa meblowego i budowlanego. W wieku osiemnastu lat wziął udział w pierwszej wojewódzkiej wystawie sztuki ludowej (1956 r.).  W tym okresie uczył się, potem pracował, założył rodzinę, prowadził gospodarstwo. Pomimo braku dużej ilości czasu sztuka nadal była dla niego ważna, uważał ją za element życia, który stanowi o wewnętrznym bogactwie człowieka. Artysta planował na poddaszu swojego domu stworzyć „muzeum” złożone ze swoich prac.

Brak czasu na regularną praktykę rzeźbiarską ograniczał i wprawę techniczną i rozwój formy. Jego prace charakteryzowała statyczna i symetryczna forma. Przy dość ostrych załamaniach linii i konturu rzeźby Sendeckiego odznaczają się spokojem i zawierają duży ładunek liryzmu, cechuje je przy tym dobry koloryt, w którym bezwzględnie wyczuwa się opatrzenie rzeźbiarza w zestawach barwnych, dostępnej mu snycerki binarowskiej. Podejmował tematykę zarówno sakralną, jak i świecką. W zbiorach naszego Muzeum poza rzeźbą są również trzy obrazy na szkle.

Rzeźby Sendeckiego znajdują się także w zbiorach Muzeum w Nowym Sączu, Państwowego Muzeum  Etnograficznego w warszawie oraz w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Prace tego artysty wyeksponowane zostały na wystawie czasowej „Etnocarpathia”, serdecznie zapraszamy!

 

Skip to content