Marian Stasik- ludowy „kolorysta”

W zbiorach Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie znajduje się kolekcja rzeźb artysty Mariana Stasika. Niestety jest to postać niezwykle enigmatyczna. Posiadamy jedynie szczątkowe informacji o życiu, inspiracjach i twórczości tego artysty.

Na podstawie wpisów do ewidencji muzealnej wiadomo, że Stasik mieszkał i najprawdopodobniej działał artystycznie w dzisiejszym  powiecie ropczycko-sędziszowskim, w miejscowości Brzeziny. Rzeźby tego artysty będące w zbiorach naszego Muzeum zostały pozyskane w I poł. l. 80., wnioskować można więc, że na ten okres przypadały lata jego wzmożonej działalności artystycznej. Najprawdopodobniej miał kontakty z innym artystą ludowym tworzącym w Brzezinach- Janem Stasiowskim.

Rzeźby artysty znajdujące się w naszych zbiorach, w przeważającej części reprezentują tematykę religijną. W jego twórczości pojawiają się popularne motywy takie jak m.in. Zwiastowanie, św. Rodzina, Chrystus Frasobliwy czy przedstawienia świętych. Jest jednak kilka prac charakteryzujących się dużą oryginalnością np. przedstawienie Adama i Ewy (1985) przy rajskim drzewie, gdzie widzimy przedstawienie nagich postaci, czy rzeźba „Tydzień” (1981), która jest najprawdopodobniej ilustracją nieznanej nam już opowieści z tych terenów, o dniach tygodnia udających się do Matki Boskiej na naradę.

Jedyną rzeźbą artysty o tematyce świeckiej w naszych zbiorach są „Ptaszki” wykonane i zakupione  w 1981 r.

Artysta najczęściej stosował w swojej pracy drzewo lipowe, które było obrabiane dłutem i gładzone. Polichromie rzeźb są niezwykle jaskrawe, żywe, wykonane farbami plakatowymi.

Rzeźby tego artysty można zobaczyć na wystawie czasowej „Etnocarpathia”, serdecznie zapraszamy!