Site-Specific / Kohaspetsiifika – wystawa fotografii Andrij Bojarova

Wystawa czasowa czynna od 26 września do 17 października 2021 r.

Tak o wystawie opowiada autor, Andrij Bojarov:

„Materiałem do tego pokazu są przedwojenne negatywy znalezione przeze mnie w dość dziwnych okolicznościach na ulicy w Tallinnie. Ich autor jest nieznany (chociaż prawie z pewnością rozpoznaję jego twarz na niektórych zdjęciach) – raczej był to fotoamator. To zdarzenie zawsze uznawałem za osobiste posłanie, a próbę podzielenia się nim z innymi rozciągnąłem na długie lata, jako work in progress.

Wystawa ta nie pasuje do każdego pomieszczenia, ponieważ esencjonalna opowieść (12 zdjęć, które z ok. 250 negatywów przemówiły do mnie najmocniej) ma specyficzny układ i kolejność.
W sposób świadomy ale nie do końca, projekt ten nawiązuje do koncepcji „indywiduacji” C.G.Junga – skomplikowanego procesu krystalizacji własnego „Ja” i osobowości, czyli oddzielenia niepowtarzalnych cech i samej jaźni dla każdej oddzielnej, istniejącej osoby. Mam przekonanie, że tą nieprostą drogą swoistych przygód przechodzą nie tylko bohaterowie własnych i fabularnych losów, ale i pewne grupy ludzi, całe kraje i społeczności.

Przygotowując tę wzmiankę, zajrzałem do Wikipedii – otóż wpisy na temat indywiduacji w różnych językach znacząco się różnią, a w ukraińskim artykułu brak w ogóle…a więc, czy naprawdę, jak w tej mojej adnotacji, werbalizacja czy też wizualizacja są aż tak niezbędne dla samej realizacji istniejących poza naszą determinacją zjawisk czy procesów?”

Wydarzenie odbyło się w ramach III Rzeszowskiego Weekendu Fotografii.
Projekt dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów oraz ze środków Województwa Podkarpackiego.

 Prezydent Miasta Rzeszowa objął wydarzenie patronat honorowym.

Partnerem wydarzenia są Galeria FF i Artibo.

 

Skip to content