Tajemnicza szafka

Na wystawie Odchodzące ślady zatrzymać w pamięci zobaczyć można eksponaty bardzo różnorodne – pośród nich znajduje się niewielka szafka.

Szafka powstała w XVII w., pochodzi z Wysokiej. Ponieważ w 1624 r. kościół parafialny w Wysokiej spalony został przez Tatarów wraz z wyposażeniem, po jego odbudowie przez Konstantego Korniakta konieczne było uzupełnienie również niezbędnego wyposażenia, czym zajmowali się kolejni proboszczowie.

Do zbiorów Muzeum pozyskana została drogą zamiany za drewno jesionowe.

Pierwotnie umieszczona była w zakrystii i służyła do przechowywania świętych olejów używanych w liturgii kościelnej. Były to: olej chorych, olej katechumenów, używany przy udzielaniu sakramentu chrztu, oraz olej krzyżma. Krzyżmo jest mieszaniną naturalnej oliwy lub oleju roślinnego z wonnościami (najczęściej z balsamem), używane jest przy chrzcie, bierzmowaniu i do święceń kapłańskich, służy też do namaszczania ołtarza i ścian kościoła.

Nie wszyscy wiedzą, że biskup konsekruje krzyżmo i błogosławi oleje w czasie Mszy św. Krzyżma, której liturgia odbywa się zwykle w katedrze, gdzie przed południem w Wielki Czwartek gromadzą się kapłani wraz ze swoim ordynariuszem.

To ostatnie chwile wystawy Odchodzące ślady zatrzymać w pamięci – zwiedzać ją będzie można już tylko przez kilka dni. Zapraszamy!

 

Skip to content