Konkurs Twórczości Rękodzielniczej „Piękno zamknięte w koronce”

Gminny Ośrodek Kultury w Krasnem już po raz piąty ogłosił Konkurs Twórczości Rękodzielniczej „Piękno zamknięte w koronce”. I tym razem zostaliśmy zaproszeni do współpracy. W tegorocznej edycji konkursu jury oceniło 104 prace koronczarskie, twórców z terenu województwa podkarpackiego. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach: koronkowa serweta oraz biżuteria z koronki lub z elementami koronki,  i obejmował twórców  w wieku od 15 roku życia. W tej edycji, po raz pierwszy swoje prace z dziedziny koronczarstwa zaprezentowało dwóch panów.

Oceny prac konkursowych dokonała Komisja Konkursowa, w którym zasiadała Emilia Jakubiec-Lis z naszego Muzeum a wraz z nią: Monika Wolańska (dyrektor Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej), Elżbieta Bałchan (koronczarka, laureatka IV edycji konkursu z 2020 r. w kategorii koronka).

Kryteriami w ocenie złożonych prac były:

• wierność stylowi regionalnemu (wybranego przez twórcę),
  • zastosowanie tradycyjnych technik i materiałów,
  • precyzja i technika wykonania,
  • oryginalność i innowacyjność w podejściu do tradycyjnego wzornictwa regionu,
  • poszukiwanie „nowych przestrzeni” dla wzorów i wyrobów zaczerpniętych
    z tradycji,
  • walory artystyczne.

Lista zwycięzców, którym serdecznie gratulujemy, znajduje się na stronie Gminnego Ośrodka Kultury w Krasnem.

Fot. Ireneusz Śpiewla