Pochłonął go ogień …

Na wystawie „Odchodzące ślady zatrzymać w pamięci” znajduje się rysunek przedstawiający jeden z piękniejszych drewnianych kościołów istniejących na tym terenie – parafialny kościół p.w. św. Jana Chrzciciela w Sokołowie Małopolskim (parafia od 1588 r.). Jego budowę rozpoczął w 1670 r. ks. proboszcz Wojciech Gaździcki, po spaleniu w 1657 r. pierwszej świątyni, podpalonej przez wojska księcia siedmiogrodzkiego Jerzego II Rakoczego. Wyposażeniem zajął się w 1728 r. ks. proboszcz Angelus Piccinardi (m.in. siedem ołtarzy). Ten okazały, trójnawowy kościół z sobotami zgorzał w wielkim pożarze miasta 25 lipca 1904 r. Pożar w ciągu zaledwie trzech godzin doszczętnie zniszczył Sokołów – ogień objął 500 budynków, oprócz kościoła, także inne zabudowania kościelne, w tym szpital, ponadto synagogę, urząd skarbowy, aptekę, bez dachu nad głową zostało około 700 osób.

Rysunek wykonany został ołówkiem i kredkami na podstawie archiwalnej fotografii.  Zakupiony do zbiorów Muzeum od jego autorki – Janiny Ożóg z Trzebuski (Janina Ożóg-Czarnowska, ur. w 1930 r. w Trzebusce, jedna z najwybitniejszych malarek naszego regionu, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, wieloletni pedagog w PLSP w Rzeszowie – w młodości uczestniczka obozów naukowo-badawczych organizowanych przez F. Kotulę).

Wystawę „Odchodzące ślady zatrzymać w pamięci” będzie można zwiedzać do końca maja. Zapraszamy gdy tylko będzie to możliwe!