Zielone złoto Argentyny

Z Ameryki Południowej dotarła do naszego kraju moda na picie herbaty Yerba Mate, zwanej „zielonym złotem Argentyny”. Pije ją coraz większa ilość Polaków.  Jest nie tylko zdrowa, ale i ma ciekawą historię.

Yerba Mate miała ogromne znaczenie dla ludności tubylczej lasów deszczowych Ameryki Południowej, uznawana była za napój przyjaźni. Po pojawieniu się w Ameryce Południowej kolonizatorów (Jezuitów – byli oni pierwszymi Europejczykami, którzy jej spróbowali), Yerba zaczęła zdobywać popularność w całym „Nowym Świecie”, zarówno wśród tubylców jak i u kolonizatorów.

Wraz z końcem świetności zakonu Jezuitów skończyła się też popularność napoju. Jednak nie na długo i z początkiem industrializacji znowu przyszła moda na picie Yerby (było to spowodowane większą produkcją, a co za tym idzie – lepszą dostępnością produktu). Yerba Mate stała się narodowym napojem Paragwajczyków i Argentyńczyków. Jednym z potentatów produkcji, któremu napój na pewno zawdzięcza swoją popularność, był Jan Szychowski, emigrant ze Wschodniej Galicji, który osiedlił się w argentyńskim regionie Missiones. Pod koniec XIX i na początku XX w. tysiące Polaków wyemigrowało do Ameryki Południowej „za chlebem”. Nie wszystkim powiodło się tak dobrze, jak Szychowskiemu – wiele osób, chcąc uciec od „galicyjskiej nędzy” zmarło już w trakcie podróży, albo wiodło tak samo ubogie życie na nowych, nieznanych ziemiach.

Współcześnie Yerba Mate zdobywa popularność w naszym kraju przede wszystkim dzięki znanemu podróżnikowi i pisarzowi Wojciechowi Cejrowskiemu, który w wielu swoich programach promuje Mate. Nie dziwi też pewnie nikogo widok papieża Franciszka z tykwą i bombillą w ręku.

Yerba Mate tradycyjnie pijana jest bowiem z tykwy (lub naczyń stylizowanych na ich wygląd) przy pomocy bombilli, czyli specjalnej, metalowej rurki z sitkiem, które umożliwia spokojne picie bez połykania fusów.

Napar  suszonych liści ostokrzewu paragwajskiego słynie ze swoich właściwości leczniczych i wspomagających dobrą kondycję psychiczną i fizyczną. W jego skład wchodzą witaminy, minerały, antyoksydanty (polifenole) oraz kofeina. Dodatkowo dowiedziono, że Yerba Mate ma działanie przeciwnowotworowe. Jest to więc nie tylko napój modny, ale przede wszystkim zdrowy.

 

Fotografie pochodzą z wystawy „Galicyjski sen o Ameryce” prezentowanej w 2012 r.

Skip to content