Turki podkarpackie. Etnoilustracja – kolorowanka

Ciekawymi zwyczajami związanymi z Wielkanocą, są straże przy Grobie Pańskim, zwane turkami. Zwyczaj ten do dziś praktykowany jest przez mężczyzn w kilku regionach Polski, mi. na Podkarpaciu i w Wielkopolsce. W zależności od lokalizacji mundury turków różnią się — głównie kolorystyką i unikatowymi elementami strojów takimi jak czapki, zdobienia, szarfy czy pompony. Honor noszenia tych mundurów jest przekazywany z pokolenia na pokolenie i wiąże się z uczestnictwem w publicznych paradach wielkanocnych. Większość hełmów, czapek i strojów turków to praca rzemieślnicza. Ogólnie przyjmuje się, że tradycja straży grobowych zwanych turkami w rejonie Podkarpacia wywodzi się od chłopów wracających z Odsieczy Wiedeńskiej w XVII w. Wracali oni z wojny do domów, a ubrani w zdobyczne tureckie stroje, zaciągali wartę przy Grobie Chrystusa w podzięce za szczęśliwy powrót. Na pamiątkę tego wydarzenia po dziś dzień odświętnie ubrani mężczyźni strzegą Grobu Pańskiego w Wielki PiątekWielką Sobotę.

Pobierz Kolorowankę klikając na obrazek, wdrukuj i pokoloruj:

„Turki podkarpackie”, scena z cyklu „Etnoilustracje podkarpackie”, autorzy: Monika Michaluk (koncepcja, narracja, design), Michał Stachowiak (opracowanie graficzne i ilustracyjne).
Projekt powstał we współpracy z Muzeum Etnograficznym im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie, w ramach projektu wspieranego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt. Tradycje wielkanocne Podkarpacia. Badania terenowe.

Skip to content