SZOPKA BETLEJEMSKA

.

Eksponaty prezentowane w pierwszej części wystawy pochodzą ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli w Rzeszowie. Ich autorami są twórcy ludowi z województwa podkarpackiego. Na przestrzeni lat różni artyści budowali szopki, scena z Betlejem była i jest natchnieniem dla wielu twórców. Polska tradycja budowania szopek jest niezwykle bogata i do dzisiaj cieszy się dużą popularnością. Obecnie szopki w Polsce są stawiane niemal we wszystkich świątyniach. Niektóre z nich są niezwykle okazałe i bogato wyposażone. W budowę szopek angażują się dzieci, młodzież i starsi. Stosunkowo niedawno, w latach 80-tych XX w. wśród postaci umieszczanych w szopkach pojawiły się ważne postacie współczesne, często umieszczano w nich papieża Jana Pawła II. W ostatnich latach coraz częściej możemy podziwiać również tzw. żywe szopki, w których aktorzy wcielają się w postacie Świętej Rodziny, a towarzyszą im żywe zwierzęta.

Na wystawie pragniemy przybliżyć zwiedzającym tradycję, która wzbudza jednocześnie radość i refleksję towarzyszącą wspomnieniu narodzin Zbawiciela.

Wystawa ze zbiorów:

Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli w Rzeszowie,

Muzeum Jezuitów Prowincji Polski Południowej w Starej Wsi,

Wincentego Pażyry z Sarzyny.

Poniżej szopki ze zbiorów Muzeum Jezuitów Prowincji Polski Południowej w Starej Wsi: