Europejskie Dni Dziedzictwa 2019

Jak co roku, tak i tym razem Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli będzie uczestniczyć w Europejskich Dniach Dziedzictwa.

Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy bogaty program wydarzeń, który realizować będziemy w dwie wrześniowe niedziele.

8 września 2019 zaplanowaliśmy pierwszą część bloku „Etnosploty- od źródeł do inspiracji”, a w programie:

Prelekcja oraz warsztaty hafciarskie „Wzornik rzeszowski” (godz. 12:00- 15:00)

Warsztaty hafciarskie prowadzone będą przez P. Bartłomieja Jankiewicza, na podstawie autorskiego projektu pt. „Wzornik rzeszowski” opartego na muzealnej kolekcji stroju, prezentowanego na wystawie stałej pt. „Na co dzień i od święta”.

P. Bartłomiej Jankiewicz jest autorem teczek haftów kaszubskich, które zawierają opis technik hafciarskich wraz z planszami do kopiowania na płótno. Prowadzi warsztaty rękodzielnicze. W tym dniu zaprezentowane zostaną również wytypowane eksponaty muzealne oraz współcześnie wykonane prace inspirowane rzeszowskim haftem czerwono-niebieskim.

Uczestnicy wydarzenia będą mogli zobaczyć eksponaty, przymierzyć zrekonstruowane stroje rzeszowskie oraz dopasować i przeglądnąć się w 8 jego odmianach regionalnych w wirtualnym lustrze. Chętni będą mogli również wziąć udział w warsztatach haftu rzeszowskiego.

Tkaniny w Polsce – splotem przez historię (godz. 16:00- 18:00)

Podczas prezentacji multimedialnej omówione zostaną zagadnienia związane z historią tkactwa na ziemiach polskich oraz historią powstawania tkanin charakterystycznych dla polskich regionów. Zorganizowany zostanie również pokaz tkania na krośnie w wykonaniu Moniki Beszterdy.

15 września 2019 odbędzie się druga część bloku „Etnosploty- od źródeł do inspiracji”, a w programie:

Udostępnienie wystawy „Etnoilustracje”

Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie zaprasza na wystawę pt. Etnoilustracje, prezentującą barwne narracje wizualne autorstwa Moniki Michaluk, powstałych we współpracy z Michałem Stachowiakiem. Prace utrzymane są w estetyce etnodizajnu i odwołują się w bezpośredni sposób do źródeł etnograficznych, obiektów, a także opowieści konkretnych osób. 

Podczas wystawy zostaną odsłonięte również Etnoilustracje podkarpackie – motywy, które właśnie dołączyły do cyklu. Nowe sceny zostały wypracowane wspólnie z badaczami muzeum, a opierają się na kanwie materiałów archiwalnych i  wywiadów z najstarszymi mieszkańcami ziemi rzeszowskiej.

Oprócz Etnoilustracji zaprezentujemy także najnowsze obiekty etnograficzne, pozyskane przez muzeum w ramach projektu pt. Tradycje wielkanocne Podkarpacia. Badania terenowe, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Spotkanie autorskie z Moniką Michaluk (godz. 14:00)

Warsztaty towarzyszące wystawie „Etnoilustracje” (godz. 16:00)

Spotkanie z autorką książki pt. „Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach”, która opowiada o źródłach polskiej tradycji.  Jest to nie tylko książka, ale również ciekawy projekt edukacyjny oparty na interesującym połączeniu nowoczesnych środków wyrazu, wzornictwa ludowego, wiedzy eksperckiej i świetnie opracowanych motywów opowieści. To opowiastki, które skłonią najmłodszych i najstarszych do wspólnych rozmów – tak ważnych dla podtrzymania tradycji, również rodzinnej. Książka ukazuje dawną koncepcję czasu i powiązany z nim, cały roczny cykl obrzędowy, odsłania źródła i niekomercyjne aspekty polskich świąt, a także pokazuje jak wyglądało życie i rzemiosło na dawnej wsi. Dla uczestników spotkania zaplanowano również warsztaty międzypokoleniowe prowadzone przez autorkę książki.

 

Serdecznie zapraszamy Państwa do uczestnictwa w wydarzeniach przygotowanych w naszym Muzeum.

Zachęcamy również do zapoznania się z ofertą przygotowaną przez naszych kolegów z Muzeum Okręgowego, którzy maja nadzieję gościć Państwa 7 września (sobota) podczas bloku odbywającego się pod hasłem „Preteksty kulturalne/Z ziemi włoskiej do Polski”. W programie przewidziano m. in. spotkanie autorskie z poetą Jarosławem Mikołajewskim oraz koncert jazzowy Subcarpathians Trio – Polski splot.

 

Skip to content