Batikowa NOC MUZEÓW w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie

„Woskiem malowane”

W sobotę, 19 maja 2018, o godz. 20:00 podczas Nocy Muzeów zapraszamy na prezentację tradycyjnej techniki zdobienia tkanin metodą batikową czyli  malowania woskiem.

Batik, to technika od  wieków znana na całym świecie, jednak do perfekcji rozwinięta została na Jawie, gdzie stanowi istotny element tradycyjnej kultury. Na terenie Polski technikę batiku wykorzystywano przy zdobieniu wielkanocnych pisanek oraz elementów ludowego stroju (przede wszystkim spódnic, zapasek oraz chustek na głowę) – w XIX wieku w ludowym farbiarstwie niemal całej Europy upowszechnił się druk batikowy, który w połączeniu z barwieniem w indygo pozwalał uzyskać niebieskie tkaniny z drobnymi białymi wzorami.

Autorka prezentacji, Magdalena Fołta, batikiem zajmuje się od dziesięciu lat, w swej twórczości często wykorzystuje motywy ludowe.Jest absolwentką Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej.

Serdecznie zapraszamy!