Kapela „Szebnianie”- Jerzy Korzycki (region jasielski)

Jerzy Korzycki urodzony w 1944 roku w Szamotułach koło Poznania. W 1947 roku zamieszkał z rodziną koło Drawska Pomorskiego. Od około 1970 roku mieszka w Sieklówce. Obecny kierownik kapeli Szebnianie.
W kapeli Szebnianie pan Korzycki gra na trąbce. W szkole muzycznej w Koszalinie pobierał naukę na waltorni i fortepianie jako instrumencie dodatkowym. Później grał również na akordeonie.
Po zakończeniu służby wojskowej, którą odbył w jednostce w Świdninie, zaprzestaje gry na 26 lat. Do muzyki wraca kiedy jego kolega prosi go o pomoc w nauce gry na saksofonie. W 1996 roku pan Jerzy rozpoczyna grę na trąbce w kapeli w Lubli, skąd trafia do orkiestry dętej we Frysztaku. Będąc jej członkiem równocześnie związuje się z kapelą Szebnianie, w której po odejściu pana Aleksandra Kosiby przejmuje kierownictwo.
Obecnie kapela poza własnymi występami przygrywa także zespołowi obrzędowemu Jaślanie.

W skład Szebnian wchodzi dziewięć osób grających na skrzypcach, trąbce, dwóch klarnetach, dwóch akordeonach i kontrabasie oraz dwie solistki – matka i córka.
Na repertuar kapeli składają się utwory inspirowane twórczością innych kapel. Dla kapeli ważny jest związek z lokalną kulturą.
Pan Jerzy z chęcią przyjmuje do siebie uczniów, których uczy gry na różnych instrumentach.

Zdjęcie nr 1 Jerzy Korzycki
Zdjęcie nr 2 –  trąbka J. Korzyckiego, na której gra obecnie, wykupiona z lokalnego zakładu pracy po likwidacji tamtejszego zespołu muzycznego, produkcja współczesna

Dofinansowano ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolberg 2014 -Promesa”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Materiał MP3:

Skip to content