„DZIEDZICTWO SOPLICOWA”

W  ramach 25. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, obchodzonych w tym roku pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”, Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie przygotowało imprezę zatytułowaną: „DZIEDZICTWO SOPLICOWA”, którą zaplanowano jako dwudniową podróż  sentymentalną szlakiem Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza” ukazującą drobnoszlachecki krajobraz dziedzictwa kulturowego terenów Nowogródczyzny na Białorusi.

Impreza  odbędzie się  w budynku głównym Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, ul. 3-maja 19.

09 września 2017 r

Historie z tym związane przybliży podczas spotkania prawnuczka ostatnich właścicieli Czombrowa na Nowogródczyźnie, dziedziczka wspomnień i pamiątek – Joanna Puchalska, historyk sztuki, autorka książki „Dziedziczki Soplicowa” i innych publikacji o tematyce kresowej. Prelekcji towarzyszyć będzie wystawa fotografii archiwalnych i współczesnych dokumentujących krajobraz dziedzictwa Czombrowa i okolic pochodzących ze zbiorów prywatnych Joanny Puchalskiej.

Kolejnym punktem programu będzie prezentacja  filmu „Pan Tadeusz” w reż. R. Ordyńskiego. W 2006 roku  trafiło do Filmoteki Narodowej 18 rolek taśmy filmowej pierwszej ekranizacji  Pana Tadeusza  z roku 1928 w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego. Film został zrekonstruowany w ramach projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”. Podczas spotkania Joanna Puchalska przybliży sylwetki niektórych osób (mieszkańców dworu w Czombrowie)  zaangażowanych przy realizacji filmu oraz okoliczności  odnalezienia klisz filmowych z 1928 roku.

Gościem  spotkania będzie także Larysa Bukhalenko, mieszkająca w Nowogródku na Grodzieńszczyźnie, krzewicielka polskich tradycji na Białorusi, przewodniczka i współtowarzyszka wypraw Joanny Puchalskiej, (prawnuczki ostatnich właścicieli Czombrowa- miejsca będacego inspiracją  dla Mickiewiczowskiego Soplicowa). w poszukiwaniu miejsc związanych z jej rodziną. Spotkanie urozmaici krótki koncert muzyki cymbałowej, podczas którego usłyszymy m.in. utwory inspirowane koncertem mickiewiczowskiego Jankiela.

10 września 2017

Kontynuacja bloku pt.: „Dziedzictwo Soplicowa”

W ramach wydarzenia odbędzie się spotkanie z Tomaszem Kubą Kozłowskim (Dom Spotkań z Historią, Warszawa), który wystąpi z prezentacją „Nowogródzkie mateczniki. Szlacheckie zaścianki nad Niemnem, Łanią i Szczarą”. Nicią przewodnią prezentacji będzie krajobraz dziedzictwa okolic Nowogródczyzny ukazany przez pryzmat znanych z kart wielkiej literatury oraz zapomnianych dziś dworów drobnoszlacheckich nadniemeńskiej ziemi.

Kolejnym elementem wydarzenia będzie widowisko muzyczno-narracyjne „Kurhanek Maryli” w wykonaniu formacji artystycznej „Studnia O” z Warszawy. Fabuła widowiska umiejscowiona jest w czasie i przestrzeni w której żył i tworzył Adam Mickiewicz i nawiązuje do przekazów ustnych tradycji ludowych pogranicza polsko-litewsko-białoruskiego.

Poniżej szczegółowy program;

9.IX.2017r.

17.00 Spotkanie z Joanną Puchalską, autorką książki „Dziedziczki Soplicowa”
18.00 “Śladami Adama Mickiewicza” – spotkanie z Larysą Bukhalenko (Białoruś)
18.40 “Koncert Jankiela” – Szymon Tadla (cymbały)
19.00 – 21.00 Prezentacja filmu „Pan Tadeusz” z 1928 r., reż. R. Ordyński (komentarz Joanna Puchalska)
17.00 – 21.00 Prezentacja multimedialna rękopisu „Pana Tadeusza” z kolekcji dzikowskiej (Ossolineum)

10.IX.2017r.

17.00 Prezentacja Tomasza Kuby Kozłowskiego „Nowogródzkie mateczniki. Szlacheckie zaścianki nad Niemnem, Łanią i Szczarą (Dom Spotkań z Historią, Warszawa)
19.00 „Kurhanek Maryli” – spektakl teatralno-muzyczny – Stowarzyszenie Grupa Studnia O. z Warszawy

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie imprezy

Fotografie pochodzą ze zbiorów prywatnych. Wszelkie prawa zastrzeżone.