PUSZTA węgierski bezkres

Wystawa czasowa czynna od 30 czerwca do 8 września.

Puszta Hortobágy to kraina leżąca na północnym wschodzie Węgier. Głównymi atutami tego obszaru jest bogata przyroda i historia połączona z wyjątkowym folklorem mieszkańców, związanym z tradycjami pasterskimi. Ten największy w Środkowej Europie obszar stepu chroni Park Narodowy Hortobágy, który w 1999 roku został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ogromna, otwarta przestrzeń poprzecinana licznymi strumieniami stanowi idealne miejsce dla ptaków, ale Puszta to także ludzie i piękno tradycyjnej, kultywowanej przez wieki, kultury pasterskiej, którą tworzyli opiekunowie hodowanych na tym obszarze stad bydła.
Wystawa została przygotowana przez Węgierski Instytut Kultury w Warszawie, Park Narodowy Hortobágy w Debreczynie, Muzeum im. Andrása Jósa w Nyíregyháza, Muzeum im. Fryderyka Deri w Debreczynie, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Kampinoski Park Narodowy w Izabelinie oraz Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.