Zgadnij, co to!

Wystawa czynna od 7 kwietnia do 31 października 2017 roku.

Czy wiecie czym jest i jak wygląda motowidło, chamełka czy drejfus?

Minione czasy charakteryzują się wieloma zwyczajami, obrzędami, a nawet zawodami, do wykonywania których przeznaczone były ściśle określone przedmioty. Z biegiem lat niektóre czynności przestały być popularne, co spowodowało, że rzeczy do tej pory używane na  co dzień, traciły na znaczeniu, aż w końcu odeszły w zapomnienie.

Główną ideą wystawy „Zgadnij, co to!” jest zaprezentowanie przedmiotów, które we współczesnych czasach nie mają zastosowania w codziennym życiu, lub też takich które charakterystyczne są przy wykonywaniu specjalistycznych zawodów (najczęściej tradycyjnych), a z którymi większość ludzi nie ma do czynienia.

Na wystawie poruszone zostaje interesujące zjawisko językowe, które odnosi się do wyrażeń obecnych w języku polskim. Do dziś bowiem o ulewnym deszczu mówimy, że „leje jak z cebra”, a kiedy ktoś nie wykazuje się kreatywnością, jego działania podsumowujemy jako wykonywane „na jedno kopyto”. Pokazuje to, że nazwy przedmiotów archaicznych, są nadal popularne i z powodzeniem funkcjonują w naszym języku potocznym.

 

Kuratorzy wystawy: Judyta Sos, Monika Zydroń

Opracowanie graficzne: Jakub Basara

 

Wybrana bibliografia:

Lasota Ewelina, Majkowska- Szajer Dorota, Słowa do rzeczy, Kraków 2014

Młynarczyk Ewa, Nie święci garnki lepią. Obraz rzemiosła utrwalony w polskiej frazeologii, Kraków 2013

Moszyński Kazimierz, Kultura ludowa Słowian, t. 1: Kultura materialna, Warszawa 1967

Ruszel Krzysztof, Leksykon kultury ludowej w Rzeszowskiem, Rzeszów 2004

 

Skip to content