„Szedł w butach, a znać go boso”

Szewstwo to jedna z najbardziej rozpo

wszechnionych specjalności rzemieślniczych, a szewcy już od średniowiecza stanowili bardzo liczną grupę. Zajmują się oni szyciem i naprawą obuwia. Mimo, że na przełomie XIX i XX w. rozpoczęła się w Polsce fabryczna produkcja obuwia, nie spowodowało to zaniku rzemiosła szewskiego, którym nadal zajmuje się wiele osób, działając przede wszystkim na zamówienie.

Wyrabiane przez szewców buty często były towarem bardzo drogim i nie każdy mógł sobie na nie pozwolić. Bardzo interesującą historię ma przysłowie „Szedł w butach, a znać go boso”: „Częstokroć aby ukryć swą biedę i wyglądać nie tylko stosownie do zajmowanej przez siebie pozycji, lecz o wiele lepiej, stosowano liczne zagrywki. Dzieci do kościoła zwykle chodziły ubrane w same nogawki, przywiązane sznurkami do pasa. Zestaw dopełniały buty a raczej jedynie ich cholewki, bez podeszwy” [Sylwia Zawiślak] .

Zainteresowanych tym w jaki sposób szewcy wytwarzają buty oraz chcących poznać genezę innych przysłów i powiedzeń związnych z pracą tego rzemieślnika, serdecznie zapraszamy na wystawę „Zgadnij, co to?”, która prezentowana jest w naszym Muzeum do 1 października 2017 r.

Monika Zydroń

Grafika Szedł w butach, a znać go boso pochodzi z cyklu prac „Polskie przysłowia ludowe” autorstwa Sylwii Zawiślak.

Skip to content