Europejskie Dni Dziedzictwa 2016 „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią. Świątynie, arcydzieła, pomniki”

Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie

zaprasza

18 września 2016, niedziela, Rzeszów, Rynek 6

Program:

godz. 14:00    „Baśka i Tur” – spotkanie z Katarzyną Tur-Marciszuk, otwarcie wystawy „Zabytki na karpackich bezdrożach”

godz. 15:00     „Świątynia na nowo odkryta. Prezentacja wyników badań prowadzonych w ramach obozów inwentaryzacyjno-badawczych przy cerkwi w Leżachowie”

prezentacja Andrzeja Żygadło

godz. 17:00   Kolbergowskie pejzaże z Beskidu”  – koncert Julii Doszny i Antoniego Pilcha

Katarzyna Tur –Marciszuk w wystąpieniu pt. „Baśka i Tur” przypomni postacie dr Barbary Tondos i Jerzego Tura – przedstawicieli środowiska konserwatorów zabytków, których wieloletnia działalność w okresie Polski Ludowej, przyczyniła się do uratowania od zagłady wielu obiektów architektury sakralnej, licznych zabytków ruchomych,  a także powstaniuskansenów i muzeów na Podkarpaciu. Środowiska, które przez kilkadziesiąt lat prowadziło systematyczną inwentaryzację zabytków w Polsce południowo-wschodniej.

Andrzej Żygadło zaprezentuje działalność młodszego pokolenia konserwatorów zabytków

Koncert  w wykonaniu Julii Doszny z towarzyszącym jej lutnistą Antonim Pilchem zakończy obchody EDD 2016. Artystka specjalizuje się w wykonywaniu utworów inspirowanych muzyką ludową i liturgiczną. Utwory znajdujące się na jej ostatniej płycie pt.  „Kolbergowskie pejzaże znad Sanu”, pochodzą ze  spuścizny Oscara Kolberga.

Wstęp wolny!